Facebook Google+ Twitter

Dwie nowe "polskie" komety

Najnowsze obiekty odnaleźli pod koniec listopada miłośnicy astronomii - Arkadiusz Kubczak z Piotrkowa Trybunalskiego i Eryk Banach z miejscowości Krapkowice koło Opola.

Nowoodkryte komety należą do grupy Kreutza, którą charakteryzują małe odległości dzielące poszczególne ciała niebieskie od Słońca, co powoduje, że zdecydowana większość "Kreutzów" ulega całkowitemu wyparowaniu i w ten sposób kończy swój żywot. W związku z tą charakterystyczną cechą obiekty z tej grupy nazywane są też często kometami "muskającymi Słońce". Grupa Kreutza powstała najprawdopodobniej około 1700 lat temu. Wówczas w okolicy Słońca pojawiła się kometa o pokaźnych rozmiarach (najprawdopodobniej o średnicy około 30 kilometrów), która rozpadła się na mniejsze fragmenty.

Pozostałości po zniszczeniu tego dużego obiektu są regularnie obserwowane na fotografiach uzyskiwanych przez kosmiczne obserwatorium słoneczne SOHO. W projekcie "SOHO Sungrazing Comets" bierze udział około 100 uczestników z całego świata. Wśród nich jest trzech aktywnych Polaków, którzy stale odkrywają nowe komety.

Źródło: PAP Nauka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 19:50

+ za odkopanie tej informacji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.