Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20252 miejsce

Dwie premiery operowe na festiwalu Musica Polonica Nova

„Jutro” i „Kolonia Karna” to tytuły współczesnych spektakli operowych, które zainaugurują 26. Festiwal Musica Polonica Nova. Tygodniową przygodę z muzyką współczesną rozpoczynamy w Operze Wrocławskiej.

Plakat. / Fot. Opera WrocławskaTadeusz Baird, który współtworzył Międzynarodowy Festiwal Warszawska Jesień, z Kazimierzem Serockim i Janem Krenzem założył Grupę 49. Tworzył muzykę wyjątkową, pełną jego odczuć, charakteru. Zdobył wiele nagród, aż trzykrotnie zdobył pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Na twórczości Bairda swoje piętno odcisnęła II wojna światowa i jego doświadczenia związane z robotami przymusowymi w Westfalii, gdzie trafił po upadku Powstania Warszawskiego.

„Jutro” powstało w maju 1966 roku, premiera miała miejsce na Warszawskiej Jesieni jeszcze tego samego roku. Od tamtej pory nikt nigdzie nie wystawił „Jutra”. Po 42 latach spektakl powrócił za sprawą festiwalu Musica Polonica Nova i Opery Wrocławskiej. W tym sezonie pani dyrektor Ewa Michnik postawiła na twórczość polskich kompozytorów, słusznie postanowiła przybliżyć publiczności wspaniały Marek Weiss-Grzesiński - reżyser "Kolonii Karnej", Ewelina Pietrowiak - reżyser "Jutra". / Fot. Sebastian Ottenbreitdorobek rodzimych artystów, nierzadko zapomnianych przez pędzący świat.

15 i 16 lutego 2008 r. będziemy mieli okazję do zapoznania się z muzyką Tadeusza Bairda i Joanny Bruzdowicz. Reżyserii „Jutra” podjęła się Ewelina Pietrowiak, która asystowała między innymi Mariuszowi Trelińskiemu. Ma doskonałe przygotowanie do realizowania swoich wizji, ponieważ ukończyła Wydział Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej i Państwową Szkołę Muzyczną I st.
– „Jutra” ja nie wybrałam, to ono mnie wybrało – mówi Ewelina Pietrowiak. Fascynację „Jutrem” Eweliny Pietrowiak podziela prof. Ewa Michnik: – Chodziło to już za mną długo, żeby to w naszej operze zrobić. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Szreder. Obsada składa się ze wspaniałych śpiewaków Opery Wrocławskiej, oprócz Łukasza Brzezińskiego i Roberta Wrzoska, którzy na deskach wrocławskiego teatru wystąpią gościnnie. Warto zwrócić uwagę na rolę Jessiki, odegra ją mezzosopranistka Dorota Dutkowska uhonorowana odznaką Zasłużony Działacz Kultury, laureatka konkursów krajowych i zagranicznych. Wzięła udział w pierwszej w powojennym Wrocławiu realizacji „Pierścienia Nibelunga”.

Marek Weiss-Grzesiński, Ewelina Pietrowiak, Ewa Michnik. / Fot. Sebastian OttenbreitDruga premierą w tym samym dniu będzie „Kolonia Karna” Joanny Bruzdowicz. W czasie przerwy między spektaklami, publiczność zmieni miejsca i na czas drugiej opery zasiądzie na scenie. Marek Weiss-Grzesiński uznał, że „Kolonii Karnej” nie powinno się oglądać na wygodnych fotelach. Joanna Bruzdowicz skomponowała ten dramat muzyczny na zamówienie Opery Praskiej, gdzie jednak premiera się nie odbyła. Później utwór wystawiono tylko dwa razy, wrocławska inscenizacja będzie pierwszą w Polsce i trzecią na świecie.

Libretto opiera się na noweli Franza Kafki. Reżyserię spektaklu powierzono wybitnemu polskiemu reżyserowi Markowi Weiss-Grzesińskiemu. W jego dorobku znajdziemy realizacje, które podbiły Polskę i Europę. „Galina” M. Landowskiego została zaproszona na EXPO 2000 w Hanoverze. Zrealizował takie monumentalne projekty Opery Wrocławskiej jak „Nabucco”, „Aida” czy „Skrzypek na dachu”.Łukasz Rosiak. / Fot. Sebastian Ottenbreit
Od stycznia bieżącego roku jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Główną rolę, oficera powierzono Łukaszowi Rosiakowi, barytonowi z Warszawy. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie liczne nagrody i sukcesy. W podróżnego wcielą się Andrzej Kalin i Rafał Majzner. Scenografie do „Kolonii Karnej” przygotowała Małgorzata Słoniowska.

"Jutro" Tadeusz Baird
Libretto: Jerzy S. Sito wg Josepha Conrada; Prapremiera: Warszawa, 19 IX 1966; Kierownictwo muzyczne: Tomasz Szreder; Inscenizacja i reżyseria: Ewelina Pietrowiak
"Kolonia Karna" Joanna Bruzdowicz
Tragedia muzyczna w I akcie wg Franza Kafki; Prapremiera: Tours, 1972; Kierownictwo muzyczne: Tomasz Szreder; Inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss – Grzesiński

15, 16 lutego 2008 r. godz. 19.Festiwal Musica Polonica Nova potrwa tydzień - od 15 do 22 lutego 2008 r.
Bilety: tel. 071 370 88 80

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.