Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8357 miejsce

Dwie premiery w warszawskim teatrze Ateneum

Ciekawie zapowiada się najbliższy miesiąc w teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Kierowana przez Andrzeja Domalika placówka przygotowuje dwie interesujące premiery.

Plakat spektaklu z udziałem Teresy Budzisz - Krzyżanowskiej. / Fot. Bartek Warzecha/Teatr Ateneum w WarszawiePierwszą z nich będzie sztuka Esther Vilar w tłumaczeniu Karoliny Bikont, "Papieżyca". Niemiecka pisarka argentyńskiego pochodzenia (z zawodu lekarka) podejmuje w niej temat roli kobiet w Kościele katolickim. Autorka nawiązuje w swojej sztuce do krążących tu i ówdzie pogłosek, iż kiedyś głową Kościoła była przez krótko papieżyca Joanna. Vilar powołuje do życia Joannę II, a akcję sztuki umieszcza w przyszłości, po zakończeniu pontyfikatu Jana Pawła II i jego następców. Sytuacja instytucji kościelnej wygląda dość opłakanie. Dobra watykańskie zostały rozdane albo rozsprzedane, autorytet papieski podupadł, ludzie masowo opuszczają kościoły. I wtedy na tron wybrano kobietę, Amerykankę Joannę Drugą. Ta niezwykła kobieta podejmuje się uratowania rozpadającego się chrześcijaństwa, a tym samym przywrócenia Kościołowi jego wielkość. W jaki sposób chce osiągnąć cel - o tym opowie spektakl grany na Scenie 61 teatru Ateneum. Będzie on miał formę monodramu, a w roli tytułowej wystąpi wybitna aktorka Teresa Budzisz - Krzyżanowska (będzie to jej pierwsza po blisko siedmiu latach premiera w macierzystym teatrze). Reżyseruje Edward Wojtaszek; autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki, a muzykę skomponował Wojciech Borkowski. Premierę zaplanowano na sobotę, 24 stycznia 2015 roku na godzinę 20.

Kolejna premiera w teatrze Ateneum odbędzie się w pierwszą sobotę lutego 2015 roku o godzinie 19.30. Na SceniePlakat spektaklu zaprojektowała Karolina Michałowska. / Fot. materiał Teatru Ateneum w Warszawie Głównej teatru przy ulicy Jaracza 2 w Warszawie. Będzie to "Rzeźnia" Sławomira Mrożka w reżyserii Artura Tyszkiewicza. To gorzka komedia o artystach i rzeźnikach oraz o młodym skrzypku (w tej roli zobaczymy Tomasza Schuchardta), który z miłości do muzyki i pewnej panienki (Emilia Komarnicka) uruchamia lawinę nieprawdopodobnych konsekwencji. "Czeka Państwa mocny wieczór w towarzystwie największego skrzypka wszech czasów, Nicola Paganiniego (Dariusz Wnuk) tudzież świeżej wątróbki" - anonsuje premierę teatr Ateneum. Poza wymienionymi w spektaklu wystąpią: Magdalena Zawadzka jako Matka Skrzypka, Piotr Fronczewski (Dyrektor Filharmonii) i Henryk Łapiński (Woźny). Scenografia jest dziełem Justyny Elminowskiej, muzyka - Jacka Grudnia, a ruch sceniczny opracował Jarosław Staniek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.