Facebook Google+ Twitter

"Dwie Wieże" w łódzkim "Spożywczaku"

Technologia żywności, mikrobiologia, produkcja spożywcza i… szachy? Tak! Uczniowie Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Spożywczych w Łodzi już po raz piąty dali wyraz swojemu zainteresowaniu „królewską” grą.

Turniej szachowy "Dwie Wieże" 2008. / Fot. Aleksandra Mucha
Uczniowie łódzkiego Technikum Spożywczego na co dzień trenują w szkolnym Kole Szachowym. Raz w roku mierzą się w rozgrywkach, których zwycięscy biorą udział w turnieju międzyszkolnym, organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łodzi. Etap szkolny, do którego w tym roku (29 stycznia) przystąpiło dwunastu graczy, jest rozgrywany zgodnie z systemem szwajcarskim: każde zwycięstwo w ciągu pięciu rund nagradzane jest jednym punktem. Wyłonieni tą drogą czterej zawodnicy walczą w finale o udział w rozgrywkach międzyszkolnych.

– Prekursorem turnieju jest emerytowany nauczyciel fizyki Stanisław Szczepanowski – wspomina opiekun szkolnego Koła Szachowego, Krzysztof Mazurek. W długoletniej tradycji rozgrywek szachowych w „Spożywczaku” zmianie uległa nazwa turnieju – początkowo brzmiała „Walczymy o Srebrnego Konia”, a pięć lat temu zmieniono ją na „Dwie Wieże”.

Pierwsza runda rozgrywek. / Fot. Aleksandra Mucha
Na pytanie, skąd w szkole technicznej inicjatywa turnieju szachowego, dyrektor Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Spożywczych Joanna Koszka odpowiada: - W budynku, który obecnie zajmujemy, mieściła się kiedyś szkoła mechaniczna, która co roku organizowała turniej szachowy. Zespół Szkół Spożywczych postanowił kontynuować tę tradycję. Dla uczniów jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, sposób realizowania własnych pasji, a także sposobność do nawiązania kontaktu z rówieśnikami.

Uczniowie pochwalają szkolną tradycję, wyrażając zadowolenie z możliwości rozwijania zainteresowań nie związanych tematycznie z profilem kształcenia. Jak widać, młodzież zdobywająca wykształcenie techniczne pragnie wszechstronnego rozwoju swoich zainteresowań, a szkoła powinna wychodzić naprzeciw tym potrzebom. Nic dziwnego, że Zespół Szkół Spożywczych zamierza podtrzymać inicjatywę organizowania turnieju szachowego, a uczniowie nie przestają trenować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.