Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8955 miejsce

Dwie wystawy w ostrowieckim Muzeum Historyczno - Archeologicznym

Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosiło w niedzielne popołudnie (21 lipca 2013 r.) na dwie wystawy bardzo różne tematycznie, choć obydwie o charakterze jubileuszowo - rocznicowym.

35 lat pracy twórczej Krzysztofa Cioka

Pierwsza ekspozycja to prezentacja prac malarskich jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów malarzy związanych zKrzysztof Ciok podczas wernisażu w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak Ostrowcem Świętokrzyskim, Krzysztofa Cioka. Pretekstem do tej wystawy jest jubileusz 35 - lecia pracy twórczej tego niespełna 54 - letniego artysty, absolwenta Liceum sztuk Plastycznych w Jarosławiu, a następnie Akademii sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał Ciok w 1988 roku w klasie prof. Jana Tarasina, a dodatkowo studiował też rysunek w pracowni prof. Mariana Czapli i grafikę u prof. Haliny Chrostowskiej. Przez wiele lat swoimi umiejętnościami plastycznymi Krzysztof Ciok dzielił się z uczniami ostrowieckiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Stanisława Staszica oraz członkami Państwowego Ogniska Plastycznego w tym mieście. Związany był także z działającą tu Grupą 10 zrzeszającą miejscowych artystów - malarzy.

Fragment ekspozycji malarstwa Krzysztof Cioka. / Fot. Krzysztof KrzakUlubionym tematem malarstwa Krzysztofa Cioka jest, jak się wydaje, pejzaż. Zarówno ten realistyczny, jak i przetworzony przez wyobraźnię i emocje samego twórcy. Postrzegany jako uosobienie łagodności i spokoju, jest Ciok jednak człowiekiem impulsywnym i nerwowym, czemu daje upust w swoich kompozycjach abstrakcyjnych, szczególnie tych wielkoformatowych. Jednak tym, co naprawdę urzeka w malarstwie Krzysztofa Cioka jest kolor. Wyrazisty, zdecydowany. Bo ten malarz zdaje się kochać barwę, którą się bawi i którą oddaje swoje nastroje twórcze. Nic wiec dziwnego, iż jego prace znajdują wielu nabywców (spora część opisywanej wystawy zawiera prace wypożyczone od prywatnych właścicieli dzieł Cioka) i miłośników. Można je zobaczyć w wielu instytucjach użyteczności publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim (m.in. w gabinecieŚpiewa Weronika Iljasow. / Fot. Krzysztof Krzak starosty ostrowieckiego). Jednak na wystawie w Muzeum Historyczno - Archeologicznym nie brakuje prac zupełnie nowych, głównie pejzaży ekspresywnych, jak je nazywa sam artysta.

Wernisaż dzieł malarskich Krzysztof Cioka (w sumie około 60 prac) uświetniła swoim występem Weronika Iljasow, absolwentka LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, studiująca obecnie w Montrealu. Walory głosowe, kultura wykonawcza tej młodej wokalistki pozwalają żywić przekonanie, iż za jakiś czas wielkie sale koncertowe, nie tylko krajowe, będą stały przed nią otworem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za - jak zawsze - sumienną i interesującą relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.