Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13077 miejsce

Dwóch buddyjskich mnichów sypie w Warszawie mandalę Tary

Od 21 do 26 stycznia 2008r. mandalę sypią przebywający w Warszawie mnisi tybetańscy: A-jam i Sherap Dhargyel z klasztoru Lithang Kham Nalenda. Sypanie mandali jest również interesującym wydarzeniem artystycznym.

Ceremonia sypania mandali Tary. / Fot. Aga ViburnoMandala symbolizuje doskonale czysty stan ducha. Może być wydarzeniem, obrazem, podróżą, spotkaniem. We wszystkich kulturach i czasach pojawiają się podobne obrazy i formy. Odzwierciedlają to, co wspólne dla wszystkich ludzi. Są mapą ludzkiej duszy. W tym tkwi niezwykła tajemnica tego magicznego okręgu, w którym odnajdujemy siebie i nasz świat.

Prawie usypana Mandala / Fot. Aga Viburno

Sypanie mandali wyraża budowanie symbolicznego, tajemniczego pałacu z oknami i drzwiami skierowanymi na cztery strony świata. Mandala jest nazywana drogą do centrum świata. Na środku pałacu, w przepięknej komnacie stoi tron, na którym zasiada Tara. Spotykamy się tam z nią, aby otrzymać błogosławieństwa wypływające z jej serca i umysłu.

Wielodniowe usypywanie mandali jest jedną z najbardziej widowiskowych tybetańskich ceremonii religijnych.
Przez całe wieki była ona wykonywana wyłącznie w zaciszu tybetańskich klasztorów. Obecnie, kiedy kultura Tybetu jest zagrożona, Dalaj Lama zgodził się, by była wykonywana publicznie. Podczas usypywania mandali należy przestrzegać kolorów opisanych w modlitwach. Szczególnie dotyczy to kierunków świata: biały-wschód, żółty-południe, czerwony-zachód, północ-zielony.

Mnich w skupieniu usypuje egzotyczne symbole / Fot. Aga Viburno

Po zakończeniu sypania mandali, następuje jej zniszczenie. Oznacza to przemijanie i brak trwałości świata doczesnego. Uczestnicy ceremonii mogą otrzymać piasek z mandali. Trzymanie go w domu ma podobno przynieść pomyślność całej rodzinie. Reszta piasku zostaje uroczyście wrzucona do rzeki płynącej do morza. W ten sposób poprzez wodę błogosławieństwo dobrych życzeń ma dotrzeć do jak największej liczby istot żywych.

Ceremonię sypania mandali można obejrzeć od godz. 11 do 18, w Zespole Społecznych Szkół Ogólnokształcących im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji „Bednarska", w Społecznym Gimnazjum nr 20, Warszawa, ul. Raszyńska 22. Ceremonia zamknięcia zaczyna się 26 stycznia o godz. 14:00, a o godz. 15.30 piasek z mandali zostanie wysypany do Wisły.

Zdjęcia z ceremonii


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Naprawdę interesująca informacja, a w dodatku ciekawie "zapakowana". :)
Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Interesujące.
Ago, czekam na fotki. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fotki usypanej mandali wkrótce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2008 13:20

Plus :)
Dobrej energii nigdy wiele. Mandala jest nie tylko drogą, ale symbolizuje cały mikro- i makrokosmos. Jako taka jest właściwie tylko figurą naszego umysłu, ale przecież na tym relatywnym poziomie nie możemy żyć bez metafor i "podpórek". Dlatego to Tylko i jednocześnie Aż obraz obrazu.
Pozdrawiam, R.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2008 12:49

I liczymy na zdjęcia gotowej mandali. Niektóre wychodzą naprawdę przepiękne i pokazują cierpliwość sypiących i ich drobiazgowość w przedstawianiu świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.01.2008 12:48

Plus za ciekawy temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.