Facebook Google+ Twitter

Dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego współpracowało ze specsłużbami?

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki, dwaj sędziowie Trybunału Konstytucyjnego oraz jeden sędzia z Naczelnego Sądu Administracyjnego byli współpracownikami specsłużb PRL-u.

fot. archiwalne ze strony RMF FM / Fot. screenPrezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka poinformował w piątek, że Instytut rozpocznie publikację swoich katalogów, dotyczących osób sprawujących funkcje publiczne.

Jak zaznacza na swojej stronie internetowej RMF FM, zapisy akt nie mogą być niepodważalnym dowodem w procesach lustracyjnych. Wszystko zależy od ich zawartości. Zdaniem Radia, brak interwencji Rzecznika Interesu Publicznego w tej sprawie może świadczyć o braku lub znikomej wartości dowodowej akt dotyczących sędziów.

Sędziowie Grzybowski i Jamróz byli już oskarżeni o współprace z SB przez byłego posła PiS-u Arkadiusza Mularczyka. Oskarżenia takie padły przy okazji orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny zgodności ustawy lustracyjnej z Konstytucją. Sędziowie trybunału zdecydowanie zaprzeczyli tym doniesieniom. Jednak, jak donosi RMF FM, w archiwach IPN mówiących o 200 politykach, sędziach oraz urzędników są wzmianki o ich rzekomej współpracy z specsłużbami.

Wszystko za sprawą nowej ustawy lustracyjnej, która zobowiązuje IPN do przygotowania i publikacji katalogów w ciągu pół roku. Mają się w nich znaleźć nazwiska osób współpracujących z tajnymi służbami PRL, czyli oficerów oraz inwigilowanych przez władze ludowe.

Zobowiązanie IPN-u do publikacji katalogów wynika z zakwestionowania przez TK publikacji katalogu agentów, natomiast nie widzi przeciwwskazań dla publikacji innych katalogów, m.in. informacji z organów bezpieczeństwa PRL oraz akt osób sprawujących funkcje publiczne.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ale jaka prawda? Jeden sędzia nie współpracował z powodów moralnych (tak jest napisane w aktach) i został wyrejestrowany, a drugi został zarejestrowany po wyborach czerwcowych. Teraz trafią na listę esbeckich agentów. To ma być w porządku!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli nawet jak to prawda to i tak masz to gdzies. Pysznie :) Przypominam ze TK sam przepuscil tą ustawe, wiec moga miec sami do siebie pretensje ze wyszło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest katalog oszczerstw, czego zamieszczenie w nim sędziów TK jest najlepszym dowodem. Ja mam gdzieś czy to jest legalne czy nie. Jest bezprawne, tak jak wiele rzeczy w tym kraju, które podobnie są jak najbardziej legalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Radziłbym sobie przeczytac, zanim znow zaczniecie bronic "sedziow we własnej sprawie".

http://www.tvn24.pl/-1,1521260,wiadomosc.html

A jesli juz czegos termin jest nieprzypadkowy to wyborów, bo publikacji byl znany od marca:

Nowa ustawa lustracyjna

Na mocy nowej ustawy lustracyjnej, która weszła w życie 15 marca, IPN miał po pół roku rozpocząć publikację katalogów: osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL; oficerów służb PRL, osób przez nie rozpracowywanych oraz przywódców PRL. W maju Trybunał Konstytucyjny zakwestionował publikację katalogu agentów. Nie stwierdził natomiast, aby publikacja pozostałych katalogów naruszała konstytucję.

Wiec radze zasiegnac wiedzy, przed wysylaniem kogokolwiek gdziekolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Następni bohaterowie narodowi na nam rosną, równiez na W24 - Grzybowski i Jamróz.
Wcześniej bohaterem był sędzia TK prof. UMK Błażej Wierzbowski. Ale niedbali esbecy nie spalili do końca jego akt i okazało sie ze był kapusiem. W październiku 1998 roku TW "Henryk" wyraził odrębne zdanie, protestując przeciwko uznaniu ustawy lustracyjnej za zgodną z Konstytucją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Musisz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście data ujawnienia tych informacji jest zupełnie przypadkowa... To znów będzie woda na młyn PiSu. Po wyborach okaże się, że nie współpracowali, ale cel zostanie już osiągnięty... Boże czemu ja muszę żyć w tym kraju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy publikacja tych katalogów jest legalna!? Za coś takiego Kurtyka powinien gnić w więzieniu z zakazem sprawowania jakichkolwiek funkcji publicznych.
Sam news to "mokry kapiszon" (podoba mi się to określenie ;)), bo to przecież Ci sami sędziowie, których podczas "bitwy o lustrację" pomówił ten taki młody chłopiec z PiS, który bronił tego (bez)prawnego bubla.

Dla przypomnienia: http://youtube.com/watch?v=s5kB3OTgVFM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.