Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19284 miejsce

Dwóch szaleńców i trup - "Nastasja Filipowna" w Teatrze Ateneum

"Nastasja Filipowna" to sztuka oparta na powieści Fiodora Dostojewskiego, która opowiada o miłości, zdradzie i namiętności.

Marcin Dorociński (Rogożyn), Grzegorz Damięcki (książę Myszkin) / Fot. Bartek Warzecha, Teatr AteneumSpektakl "Nastasja Filipowna" to dramat oparty na motywach powieści "Idiota" Fiodora Dostojewskiego - według pomysłu Andrzeja Wajdy z 1977 roku. Sztuka ta była wystawiona w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, a główne role zagrali Jan Nowicki (Rogożyn) i Jerzy Radziwiłowicz (książę Myszkin).

Reżyser Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, jednak dokonał własnej adaptacji tej sztuki. Był odważny, gdyż musiał się zmierzyć się nie tylko z klasyką gatunku, lecz także z legendami polskiej sceny i jednym z najbardziej znanych reżyserów.

Sztuka wystawiana w Teatrze Ateneum jest improwizacją na temat ostatniego rozdziału powieści Dostojewskiego, scena jest uznawana za najstraszliwszą w historii literatury światowej. Rogożyn (Marcin Dorociński) zaprasza księcia Myszkina (Grzegorz Damięcki) do swojego domu. W jednym z pokoi, na łóżku, przykryta białym prześcieradłem, leży martwa Nastasja Filipowna - ich ukochana. Rogożyn przyznaje się, że to on ją zamordował za pomocą noża.

Marcin Dorociński (Rogożyn), Grzegorz Damięcki (książę Myszkin) / Fot. Bartek Warzecha, Teatr AteneumMężczyźni rozpoczynają wspólne czuwanie przy zwłokach, podczas którego ujawniają się ich różne charaktery (szatan kontra anioł) i postawy życiowe (Rogożyna pociąga mrok, zaś Myszkin twierdzi, że w każdym człowieku tkwi Chrystusowe piękno). Jest też czas na zadawanie nurtujących ich pytań...

Trzeba przyznać, że obaj aktorzy spisali się znakomicie. Udało im się skupić uwagę widzów i ich zaintrygować. Obaj aktorzy stanowili swoje przeciwieństwo i starali się nie naśladować Nowickiego i Radziwiłowicza. Stworzyli postacie z krwi i kości za pomocą tików, mimiki i gestykulacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.