Facebook Google+ Twitter

Dwóch żołnierzy z sepsą w stanie ciężkim, 41 na obserwacji

Stan dwóch żołnierzy z 1. Bazy Lotniczej w Warszawie u których wykryto sepsę wciąż jest ciężki. Kolejnych 41 osób z bazy - w tym lekarz i pielęgniarka przebywa profilaktycznie w szpitalu na obserwacji - poinformował w czwartek rzecznik Sił Powietrznych mjr Wiesław Grzegorzewski.

Bazę poddano kilka dni temu odkażaniu, a żołnierzy dziesięciodniowej kwarantannie. Najprawdopodobniej w poniedziałek jednostka powróci do normalnej pracy. Zdaniem mjr. Grzegorzewskiego, wiele wskazuje na to, że nie będzie nowych zakażeń. Upłynął bowiem czas inkubacji bakterii, a u żadnej z osób skierowanych na obserwację nie wykryto objawów zakażenia. U dwóch pierwszych zakażonych, u których rozwinęła się sepsa zdiagnozowano bakterię Neisseria meningitidis, zwaną również dwoinkami zapalenia opon mózgowych.

Na obserwacji w szpitalach przebywają także członkowie rodzin niektórych żołnierzy.Wstrząs septyczny (zwany też posocznicą, zespołem zakażenia ogólnego, SIRS lub sepsą) jest rodzajem patologicznej, ciężko przebiegającej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Pierwsze objawy sepsy nie są typowe - gorączka, szybszy oddech, ogólne osłabienie, rozbicie - dlatego nawet doświadczeni lekarze mogą mieć problem z diagnostyką tego zespołu. Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych,
zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.