Facebook Google+ Twitter

Dwójka wyemitowała dokument o Czesławie Miłoszu z okazji 10. rocznicy śmierci poety

Z okazji 10. rocznicy śmierci Czesława Miłosza w telewizyjnej Dwójce został wyemitowany film dokumentalny o wybitnym poecie. Premiera miała miejsce 4 sierpnia o godzinie 22.50.

 / Fot. By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenDokument pod tytułem "Miłosz" wyreżyserowała Katarzyna Gondek. Autorem scenariusza jest biograf poety Andrzej Franaszek. Film ma charakter wspomnieniowy. O Czesławie Miłoszu mówią jego przyjaciele i badacze jego spuścizny. Na ekranie zobaczyć można m.in. Stefana Chwina, Antoniego Miłosza i Krzysztofa Czyżewskiego.

Twórcy filmu starali się stworzyć wielostronny portret noblisty. Dowiemy z niego jaki był stosunek Miłosza do Boga, śmierci, wojny czy komunizmu. Opowieść została ułożona chronologicznie i wpleciona w historię życia Czesława Miłosza. Dokument zawiera niepublikowane lub mało znane nagrania z wystąpień poety. Zobaczymy w nim korespondencję PRL-owskiej bezpieki jego dotyczącą.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 w Szetejniach w guberni kowieńskiej. W czasie II wojny światowej publikował pod pseudonimem Jan Syruć. Po wojnie został dyplomatą komunistycznego rządu. Pracował m.in. w USA i Francji. W 1951 r. wystąpił w Paryżu o azyl polityczny. W 1960 r. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Harvardzie i w Berkeley. W 1980 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Do Polski przeprowadził się w 1993 r. Zamieszkał w Krakowie. Rok później otrzymał Order Orła Białego. Zmarł 14 sierpnia 2004 r. Spoczął w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce obok m.in. Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jak się Państwu podobał dokument o Miłoszu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne. Oby więcej takich programów zamiast tych słabych kabaretów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za przypomnienie tej ważnej daty!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Występuje pewna kolizja uwarunkowana późną emisją obu dokumentów. Na filmie "Baczyński" miałam sposobność być w kinie i napisać o nim na W24 - link

Cieszę się, że będzie okazja obejrzeć ponownie. Dziękuję, Krzysztofie, za anons.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natomiast TVP 1 o 22.05 pokaże film "Baczyński" Kordiana Piwowarskiego z Mateuszem Kościukiewiczem w roli tytułowej w 70. rocznicę śmierci Poety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.