Facebook Google+ Twitter

Dwóm milionom Polaków nie starcza do pierwszego. Winne umowy czasowe?

2 miliony pracujących ledwo wiąże koniec z końcem. Prawie 12 procent Polaków wydaje całą pensję na rachunki i jedzenie - informuje raport Komisji Europejskiej. Nie oszczędzają, nie inwestują w siebie. Bo nie mają za co.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w najgorszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni na umowach czasowych. Niepewni jutra, nie oszczędzają, skupiają się na płaceniu biężacych rachunków i zaspokojaniu najważniejszych potrzeb. Straszeni kryzysem, latami pracują na umowach śmieciowych, bojąc się, że stracą stanowisko. Z powodu kryzysu także firmy boją się w nich inwestować. Płaca więc ciągle zostaje ta sama, a frustracja rośnie.

Czytaj także: 27 procent Polaków pracuje na umowach śmieciowych. To rekord w Europie

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że im wyższe wykształcenie, tym lepsze warunki życia. W Polsce tylko 3 proc. absolwentów szkół wyższych pensja nie wystarcza na życie. Pracowników fizycznych, z wykształceniem podstawowym, którym nie starcza do 1., jest już 28 proc. Co ciekawe, wcale nie musi tak być. W Skandynawii ludzie słabo wykształceni, pracujący fizycznie, zarabiają godziwe pieniądze. Tylko 5 proc. obywateli ledwo wiąże koniec z końcem.

Wielka Brytania, próbując poprawić sytuację na rynku pracy, wprowadziła ciekawe rozwiązanie: na konto nowego pracownika przez rok wpływa specjalny zasiłek, którego nie może wypłacić. Jeżeli po dwunastu miesiącach zostaje w firmie, może pobrać pieniądze. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", ten eksperyment ma na celu związanie ludzi z rynkiem pracy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

V KOLUMNA
  • V KOLUMNA
  • 01.01.2012 02:33

Agatkaignas ...AZ WSTYD ZE WYMIENIASZ INTELIGENTOW I POLINTELIGENTOW KTORZY GLOSOWALI ZA TAKIM STANDARDEM ZYCIA...BO KTO JAK KTO ALE MYSLACY NIE DALBY SIE TAK NAIWNIE WYSZCZERBIC PLEWAMI WLADZY SWEGO OKRESU EMERYTALNEGO!!!...PLEWY WIDAC BYLY KIEDYS LEPSZE OD PRZYSZLOSCI TERAZ...POZOSTAJE TYLKO BIEDOWAC ZA BRAK ROZUMU I KALKULACJI W PRZESZLOSCI ...I TERAZNIEJSZOSCI!!!!!...JEDNAK CZAS NA ROZUM JEST JESZCZE OTWARTY...!...JA JESTEM PATRIOTA DLATEGO PROTESTUJE GDY KTOS PROBUJE MNIE OKRADAC A TYM BARDZIEJ GDY TO JEST RZAD KTORY MA OBYWATELI PARADOKSALNIE OCHRANIAC!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agatkaignas
  • Agatkaignas
  • 29.12.2011 23:03

No tak-to zdumiewajace,ze ludzie,którzy przepracowali wszystkie swoje najlepsze lata życia superuczciwie mają emeryturę w wysokości 900 i 670 pl-wykształcenie wyższe i półwyższe(wtedy takie było). No i opłat ponad 1000 pl-zagadka-jak udaje się dwójce emerytów,którzy muszą wydac na leki miesiecznie ok. 300 pl przeżyć miesiąc. I to bez jałmużny...... Bardzo łatwo posłom ,by nie wspomniec o europosłach przy ich uposażeniu gawędzic swobodnie o podatkach,opłatach itpd. A tak chciałabym móc byc patriotką.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.