Facebook Google+ Twitter

Dworcowe kino chce dać szansę młodym twórcom

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-25 07:25

Legendarne wrocławskie kino Dworcowe w połowie września stanie się artystycznym domem dla twórców niezależnego kina. Premierom będą towarzyszyły spotkania i dyskusje z artystami.

W nowym repertuarze kina Stanisława Dzierniejki znajdą się tylko filmy amatorskie, robione przez młodych dla młodych. fot. Paweł RelikowskiW przyszłym roku kino Dworcowe będzie obchodzić swoje 60-lecie. Choć na widowni mieści się tylko sto osób, przez ten czas przewinęło się przez nie ponad 7 milionów widzów. Gdy cztery lata temu nie mogło sprostać konkurencji, w jego repertuarze znalazły się filmy erotyczne z cyklu „Eroteka konesera”. Zainteresowania nie było, dlatego rok temu miało być zlikwidowane. Z pomocą przyszła kolej, która obniżyła czynsz i tym samym uratowała jedyne dziś w Europie kino, umiejscowione na dworcu. Mimo wielu kryzysów wciąż działa i już wkrótce ma być gruntownie odnowione. – Za wszelką cenę chcę uratować kino i wygrać z konkurencją – mówi Stanisław Dzierniejko, kierownik Dworcowego.

Reaktywacja


W nowym repertuarze kina znajdą się filmy robione przez młodych dla młodych. – Podpisałem umowę z łódzką szkołą filmową, katowickimi wydziałami telewizyjno-filmowymi i warszawską szkołą Andrzeja Wajdy. Chcę pokazywać filmy absolwentów, które zwykle trafiały na półkę. Czas przedstawić je szerszej publiczności i dać szansę młodym twórcom – mówi Dzierniejko. – Może nie będą to arcydzieła, ale wystarczy, żeby trafiło się kilka dobrych pozycji – dodaje. Filmy będą wyświetlane siedem dni w tygodniu, o godz. 18 i 20. Za bilet zapłacimy jedynie 5 zł. W każdy piątek będzie można wybrać się na pokaz premierowy, a po projekcji spotkać się i porozmawiać z twórcami obrazu. Już wkrótce ruszy strona internetowa kina i forum, na którym kinomaniacy będą mogli komentować obejrzane filmy.

Otworzy Mathiasz


„Numer” Andrzeja Mathiasza otworzy 15 września nową działalność kina. To opowieść o trójce młodych ludzi, którzy dla zabawy dzwonią do ważnych instytucji z informacją o podłożeniu bomby. Należy dodać, że akcja rozgrywa się w Lublinie niedługo po ataku terrorystycznym w Madrycie.
W październiku natomiast zobaczymy najnowszy film Janusza Zaorskiego „Lekarz drzew”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem i z odtwórcą głównej roli – Tadeuszem Szymkowem. W repertuarze kina znajdą się także filmy offowe, m.in. warszawskiej grupy Defekt Masy, braci Matwiejczyków i niezależnego twórcy Bodo Koksa.

Katarzyna Podsiadło - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.