Facebook Google+ Twitter

Dworzec Centralny przeszedł lifting. Są jednak niedociągnięcia

Remont Dworca Centralnego w Warszawie przyniósł widoczne zmiany, ale okazuje się, że nie wszystko zostało odnowione. Zabrakło pieniędzy na wymianę psujących się ruchomych schodów i remont galerii zachodniej.

 / Fot. Foma, Creatve Commons 3.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:WarszawaCentralna.JPG&filetimestamp=20070925165951i Dworzec Centralny wypiękniał. W grudniu zakończyły się prace remontowe. Zrobiło się jaśniej i czyściej. W przejściach jest więcej miejsca, gdyż zlikwidowano stare pawilony handlowe. Odnowiono perony, które nabrały nowego blasku. Niestety, nie wszystkie miejsca zostały wyremontowane.

Przechodząc przez galerię zachodnią, czyli korytarzami handlowymi pod al. Jana Pawła II, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tam kilkanaście lat temu. Część ta regularnie jest zalewana podczas większych opadów deszczu, a z sufitu w którym brakuje paneli, bezładnie sterczą kable. Nadal istnieje problem z ciągle psującymi się ruchomymi schodami.

Odnowa dworca pochłonęła 60 mln złotych. "Szukamy pieniędzy na remont galerii zachodniej i na wymianę wszystkich ruchomych schodów. Na pewno do tego dojdzie, ale już po Euro 2012. Sama tylko wymiana schodów i ruchomych pochylni pochłonie ok. 16 mln zł" - zaznacza w rozmowie z portalem Gazeta.pl Kamil Migała z biura prasowego PKP. W hali głównej nie pojawiły się jeszcze bary i restauracje. Pasażerowie narzekają także na niezagospodarowanie pomieszczeń na peronach, gdzie wcześniej w oczekiwaniu na pociąg można było kupić gazetę czy coś do zjedzenia.

Zobacz także: Galeria zdjęć z rozpoczęcia remontu Dworca Centralnego

"Dworzec rzeczywiście wyładniał, ale takie niedociągnięcia jak niewymienione, psujące się schody ruchome czy niektóre windy mogą popsuć efekt remontu. Nie można sobie pozwolić na to, by Centralny nie był w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych - mówi Jakub Majewski, analityk rynku kolejowego.

Pasażerom korzystającym z dworca, nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z przeprowadzonych zmian i liczyć na kolejny, bardziej gruntowny remont.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

No właśnie - głównym argumentem do zburzenia owego dworca jest to, że powstał za PRL. To samo dotyczyło Supersamu. Niektórzy Polacy wszystko by bezmyślnie zburzyli nie myśląc o tym, że już niebawem wycieczki ze świata będą tu przyjeżdżać specjalnie by podziwiać "perły budownictwa socrealistycznego"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, w Polsce i kraju jest zbyt wiele spraw politycznych. Od razu widać również po wyglądzie niektórych miejsc. Tylko na czy polega ta polityka - wiemy przecież dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jak krajobraz Warszawy pod rządami aktualnego kierownictwa się zmienił woła o pomstę do nieba. Zamiast charakterystycznych budynków, których nigdzie na świecie nie ma postawiono "klocki", które można spotkać w każdym innym mieście. Jeszcze trochę rządów tej pani i miasto zostanie pozbawione całego charakteru i dostaniemy ślepo wzorowany na tym co "zachodnie, więc oczywiście lepsiejsie" koszmarek.
Zero szacunku dla historii. M.in. zamiast rozreklamować i dofinansować Muzeum Przemysłu tworząc z niego placówkę przyciągającą tłumy zwiedzających tudzież pokazującą polską myśl techniczną będziemy mieli centrum handlowe z apartamentowcami "bo nie może tak być by muzeum zajmowało miejsce w nowoczesnej dzielnicy". A jakoś w Paryżu to nikomu nie przeszkadza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, czyż Hale paryskie nie były piękne.
Dworzec był na swoim miejscu 40 a nawet jeszcze 15 lat temu. Ale nie dziś. Krajobraz zdecydowanie się zmienił w międzyczasie. Szkoda grosza.
W ciągu 10-15 lat będzie zastąpiony czym innym. Stałoby się to wcześniej, gdyby nie wyrzucone w lifting pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dworzec jest piękny i jedyny w swoim rodzaju, jak skończą czyszczenie i porządki to będzie się czym pochwalić.
"Nowa inwestycja" też pewnie kosztowała by dużo więcej niż w założeniach, a zamiast tego wyjątkowego budynku dostalibyśmy kolejnego potworka pasującego do gustu kobiety będącej aktualnie prezydentem miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lifting wybitnie polityczny uzasadniony wyłącznie Euro2012. Naprawdę to żal pieniędzy - gdy nowa inwestycja mogłaby zarabiać na siebie i zmienić obliczę miejsca.
A koszty wielokrotnie przerosły planowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.