Facebook Google+ Twitter

Dworzec Centralny. The Neverending Story

Po suficie podłoga odzyskała swoją świetność. Kolejna rzecz, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Czułem się jak w muzeum. O dziwo, smród z hali głównej uleciał razem z brudem. A jednak się da...

Dworzec Centralny. W tle Hotel Marriott. / Fot. Robert DanielukJuż na horyzoncie widać wspaniałe Euro 2012. Szybkie pociągi zatrzymują się na nowym obiekcie. Nowoczesna architektura, dużo szkła i metali. Tak wygląda nowy Dworzec Centralny. Przystanek pierwszy na trasie warszawskich mistrzostw. No dobrze, czas się obudzić z pięknego snu i wrócić na ziemię. Dziś nie widać tu w ogóle przygotowań do Euro. Konstrukcja ta sama, perony także, hala główna jak z 1975 roku. Tylko ławek przybyło, pasażerów, reklam, żebraków i bezdomnych.

Polskie Koleje Państwowe i szereg fachowców miało tysiące pomysłów, wszystko po to by dopasować ten obiekt do nowo otaczającej go przestrzeni. Niestety jak to bywa chęci duże i na tym się kończy. Jak stał tak stoi. Pociągi przyjeżdżają, odjeżdżają. Ostatnio podjęto próby wyczyszczenia hali głównej. Jedna firma nie dała rady. Było widać tylko kawałek białego pola na
dachu. Robiło wrażenie. Przez trzydzieści lat brud zrobił swoje. W drugim przetargu, zwycięska firma uporała się z całym sufitem. Po suficie podłoga, odzyskała swoją świetność. Kolejna rzecz, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Czułem się jak w muzeum. O dziwo smród z hali głównej, uleciał razem z brudem. A jednak się da.

Typowy obrazek Dworca Centralnego. / Fot. Robert DanielukNadal jednak przejścia podziemne i perony są zarośnięte brudem, który się uzbierał przez lata. Wszędzie śmierdzi, wszędzie brud, strach dotknąć czegokolwiek. Brud, którego codzienne czyszczenie nie usunie. Staram się zrozumieć ten problem. Tu potrzeba rewolucji lub całkowitego zdemontowania tego obiektu. Oczywiście nie chciałbym, by zniknął on z pejzażu Warszawy (przecież dla mnie był i jest tam od zawsze!), ale dalej tak być nie może. Codziennym obrazkiem, wręcz naturalną częścią tego miejsca, są bezdomni i bandy żebraków. Zauważyłem, że rejony Centralnego to nieokiełznane zagłębie bezdomnych. Są wszędzie.

Są w przejściach podziemnych, na hali głównej i na peronach. Są społecznością, która wypełnia to miejsce. Ciężko mi nawet wyobrazić sobie by ich tam nie było. W 1996 roku na hali głównej, ks. Paleczny walczył w imieniu bezdomnych, którzy zajmowali prawie całą jej przestrzeń. Dziś przemieszczają się, walczą między sobą i umierają. Jeśli nic się nie zmieni, to będzie mi wstyd. Nie wyobrażam sobie, że podczas Euro 2012, zagraniczni turyści będą zmuszeni odpędzać ich od siebie, także zagranicznej chordy żebraków.

Hala główna. / Fot. Robert DanielukDworzec to pierwsze miejsce jakie widzą turyści w obcym kraju. Jak będzie wyglądał za cztery lata? Przyznam się, że jest to jedna z ciekawszych zagadek przygotowań Polski do tej wielkiej uroczystości. O tym miejscu można napisać wiele tekstów, nakręcić wiele filmów (właśnie do kin wchodzi "Boisko Bezdomnych", a także wiele fotoreportaży. To miejsce magiczne, niczym "Niekończąca się opowieść".
Do Euro 2012 pozostało tylko 1332 dni...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wioleta Michalik
  • Wioleta Michalik
  • 26.11.2010 02:34

JESTEŚ AUTORZE TEGO TEKSTU BARDZO MĄDRY

Komentarz został ukrytyrozwiń

piękna wizytówka, wawy. Polski, nie ma co. ale to nawet nie na Euro nam Polakom, Warszawiakom chyba sięnależy zwykły dwoprzec, nie mówię o cudach bajerach, ale przynajmniej żeby nie było wszędzie odoru szczyn!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykol +.
Byłam w Polsce w zeszłym roku i musieliśmy zatrzymać się na dworcu w Warszawie,muszę się przyznać ze byłam przerażona ,usiedliśmy na chwile żeby odpocząć ale nie stety nie dało się usiedzieć z kwietników kolo ławek wydobywał się straszny smród...chyba służą te kwietniki niektórym jako ubikacja .I ci bezdomni ludzie ......to było naprawdę nie mile przeżycie .:<
Przeraziło mnie to do tego stopnia ze chciałam wracać z powrotem do Australii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.