Facebook Google+ Twitter

Dworzec PKP Poznań Główny. Czy kupno biletu w nocy jest możliwe?

"Głos Wielkopolski" poddaje pod rozwagę działania PKP. Zapytuje na w poły retorycznie, czy korzystając z nowoczesnej części przykładowego Dworca Głównego w Poznaniu powinniśmy narzekać? Kwestią sporną są nieczynne w nocy kasy biletowe.

Ubiegłoroczne EURO 2012 przyniosło z sobą moc korzyści, jak przykładowy progres na terenach poznańskiego Dworca Głównego. Oddanie do użytku nowoczesnej części dworca wywarło korzystne wrażenie wśród mieszkańców i przybywających podróżnych. Zaawansowanie technologiczne i funkcjonalność na miarę XXI wieku, to oczywiste walory rozwijającego się węzła komunikacyjnego.

Dworzec kolejowy Poznań Główny. wikipedia/CC3.0 / Fot. Leinad Głos Wielkopolski w artykule pt. "Nowy dworzec w Poznaniu: Biletu w nocy nie kupisz - kasy są zamknięte" przedstawia problem potraktowany w swojej formie jako rzecz o charakterze interwencji dziennikarskiej. Maciej Roik nakreśla obraz sytuacji będącej chwilą codzienności, okruchem życia w jego najzwyczajniejszej szacie. Zatroskany obywatel zwraca uwagę na problem wynikający z utrudnionego dostępu do usług PKP. W godzinach nocnych nie ma możliwości zakupu biletu w którymkolwiek z okienek kasowych. Wszystkie są nieczynne do wczesnych godzin rannych.

"GW" potwierdziło, że niefortunny podróżny nie stanął w obliczu wyjątkowego przypadku czy innego zbiegu okoliczności. Ochroniarze informowali, aby zakupu biletów dokonywać w kasach starej części dworca lub na Dworcu Zachodnim. Zastanawiająca polityka PKP i niejaka niefrasobliwość przy całej atrakcyjności dla podróżnych jest według rozmówcy "GW" pewnym dysonansem: "I co z tego że zachęcają, jak po jednej takiej wpadce nikt więcej do czasu całkowitego zamknięcia starej części nie spróbuje skorzystać z nowego dworca."

Polskie Koleje Państwowe zwracają uwagę, że głównymi decydentami dla poznańskiego dworca w danej kwestii są PKP Intercity, Przewozy Regionalne i Koleje Wielkopolskie. Biuro prasowe PKP w osobie Tomasza Kowalskiego zapewnia: "PKP S.A. skieruje do najemców kas pismo w sprawie możliwości całodobowego otwarcia okienek kasowych w nowym budynku dworca." Poza tym, większe zmiany co raz bliżej. Już pod koniec sierpnia ma nastąpić od dawna zapowiadane zamknięcie Dworzec kolejowy Poznań Główny. wikipedia/CC3.0 / Fot. Leinad starej części Głównego.

Warto przy tym pamiętać o nowoczesnych biletomatach jakie znajdują się w hallu nowej części poznańskiego dworca. Nie tak dawno osobiście dokonywałem zakupu dzięki takiemu skomputeryzowanemu urządzeniu. Zakup biletu w nocy, tak za gotówkę jak posługując się jakąkolwiek kartą płatniczą nie stanowił większego problemu. Nowoczesny dworzec jest funkcjonalny na miarę futurystycznej formy w jakiej rozpływa się hi-tech korespondujący z nadrzędną koncepcją przywołującą skojarzenia z dekonstruktywizmem w architekturze. Czytelne informacje dla podróżnych, łatwy dostęp do internetu i innych multimediów. Jedynie testowanie wind wzbudza pewną nerwową czujność ochrony, ale jeżeli zaniechać bezwzględnego zmęczenia materiału, to można poprzestać na rozważaniach nad teorią pola i nie oblać się kawą.


Paweł Jankowski

Utwór udostępniany na licencji Creative Commons 3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@HENRYK CZECHOWSKI - Poczekalnie dworcowe to wciąż utrapienie dla podróżujących. Chyba nadal większość krajowych stacji i stacyjek obsługujących turystów czy dojeżdżających do pracy lub szkoły nie może pochwalić się taką powierzchnią i miejscem dla oczekujących jaką należy zapewnić. Tranzytowość, przepustowość dworca dla podróżnego stała się zawężona do zaledwie jakiegoś kwadransa. Nie zawsze jest to efekt dalekowzroczności architektów. Bywa, że zagospodarowanie przestrzeni oddanej do użytkowania różni się od zamysłu twórcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Natomiast z zakupem biletów tam zawsze były problemy. Osobny temat to poczekalnie dla podróżnych. Co najmniej trzy razy w roku jestem w Poznaniu i znam ten ból.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.