Facebook Google+ Twitter

Dworzec w Czarnem to ruina!

Od lat wspomina się o katastrofalnym stanie technicznym dworców kolejowych w Polsce. Wiele pisze się o nieudolności zarządzających budynkami największego z polskich kolejowych przewoźników. Sytuacja zmienia się, ale nie w małych miasteczkach!

Katastrofalny stan techniczny dworca kolejowego w Czarnem / Fot. Piotr ZabrockiSpadające dachówki, rysunki, które nigdy nie będą miały nic wspólnego z graffiti, brakujące fragmenty ścian, nieoficjalne miejsce spotkań pijącej młodzieży - to tylko nieliczne cechy opisujące miejsce publicznego w Czarnem, które określa się mianem dworca kolejowym. Azyl młodzieży nie przypomina jednak ani berlińskiego Dworca ZOO ani kopenhaskiej Chrystianii. Jedno jest pewne - że lokalni policjanci nie mają ochoty patrolować tego terenu. Miejsce bezpańskie, bez nadzoru sprzyja tylko anonimowym aktom wandalizmu. Podróżni skazani są na wstrząsające widoki, im tylko zapewne nasuwa się kolejna niepokojąca myśl: gdzie ja jestem ?

Jest to także wspaniała antywizytówka miasta i włodarzy, ale kogo to obchodzi? A stało się tak, że w sezonie letnim przez 6-tysięczne miasto znajdujące się na "kresach" województwa pomorskiego codziennie kursuje pociag relacji Lublin-Warszawa-Kołobrzeg-Warszawa.

Ale kogo to interesuje! Licznie składane interpelacje na ręce burmistrza Czarnego nie przyniosły zamierzonych efektów. Administrator budynku zdecydował się na spotkanie z władzami gminy, jednak takie spotkanie nigdy się nie odbyło, ponieważ burmistrz nie był zdecydowany, aby współfinansować inwestycję. A wiem co piszę, ponieważ znam ten problem od podszewki. Sprawą zainteresowany został również lokalny Komitet Obrony Linii Kolejowych, jednak bez znaczących efektów.

Pikanterii dodaje również fakt , że ponad sto lat temu Niemcy chwalili się wizerunkiem dworca i nowym połączeniem kolejowym, a i w Regionalnym Muzeum w Człuchowie odnajdziemy zdjęcia czarneńskiego dworca pochodzące z XIX wieku. Nie należy pozostawiać złudzeń , jak Polska długa i szeroka - takich małomiasteczkowych dworców jest tysiące, więc panowie z PKP do dzieła! Budynki dworcowe czekają na remonty .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Czarne jest na czarnej liście i przyjedzie burmistrz z dynamitem odpali i po kłopocie postawi budke z dykty i szumnie nazwie noeym dworcem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z nieskrywaną radością przeczytałem dzisiejszy " Dziennik Bałtycki " , w którym mowa jest
o przejęciu przez samorząd dworców kolejowych. Mowa jest o wspólnym rządowo-samorządowym finansowaniu renowacji budynków kolejowych . Mniej optymistyczne jest tylko to, że ma to być program pilotażowy, który w każdym województwie obejmie 7 dworców ( dwa duże, dwa średnie
i trzy małe ). W województwie pomorskim pisze się
o dworcach: Tczewie ,Chojnicach ,Lęborku , Żukowie i Gdyni . Panowie , a gdzie Czarne ?
Piotr Zabrocki z Czarnego

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, tak jest w Polsce, we Włocławku (miasto ponad 100tys. mieszkańców) dworzec nie wygląda o wiele lepiej... a przecież to właśnie dworce są niekiedy jedyną wizytówką miast - szlaki komunikacyjne przez nie prowadzą - szkoda, że niektórzy u władzy nie chcą zmienić tego, co tak rzuca się w oczy przejezdnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.