Facebook Google+ Twitter

Dwórzno: Inscenizacja "Bitwy pod Hoff"

W Dwórznie, 6 lutego 2010 roku od godz. 14, odbyła się inscenizacja "Bitwy pod Hoff", rozegranej 203 lata temu między siłami francuskimi Napoleona I a wojskami rosyjskimi.

W miejscowości Dwórzno (położonej o 5 km od Górowa Iławieckiego) odbyła się już druga inscenizacja "Bitwy pod Hoff" rozegranej 6 lutego 1807 roku między wojskami francuskimi a rosyjskimi, poprzedzająca nierozstrzygnięte spotkanie pod Pruską Iławką (obecnie: Bagrationosk - Rosja).
Inscenizacja zlokalizowana została na polach Dwórzna (niem. Hoff) tuż przy wylocie drogi na Babiak.
Organizatorzy
Uroczystości zorganizowane zostały po raz drugi przez Urząd i Ośrodek Kultury Gminy Górowo Iławeckie.
Przygotowania
Początek zaplanowano na godz. 14, jednak pirotechnicy już od rana szykowali instalacje na polu bitwy. Oczekiwania miała umilać angielska muzyka. Od południa gromadziło się coraz więcej chętnych osób do uczestniczenia w tej lekcji historii na żywo. Przywożono ich busami przez organizatora, zatem frekwencja widzów była pokaźna, około 200 osób.
Atmosfera imprezy
Zastawiano stoły z miejscowym poczęstunkiem (pierogi, grochówka, ciasta, 'łzy gospodyni', etc) dostępnych już od 1,5zł, wszystko przygotowane przez trzy koła gospodyń wiejskich z miejscowości: Piasty Wielkie, Bąle i Kandyty. Atmosfera robiła się coraz weselsza, mimo mrozu. Niezależnie od wieku wszyscy odczuwali dobry humor, dowcipkując.
Uczestniczące w inscenizacji bitwy wojska składały się z piechoty wyposażonej m.in. w muszkiety i inne akcesoria tamtej epoki, a na wzgórzu - po raz pierwszy - pojawiła artyleria składająca się z jednej armaty oraz wozu z amunicja. Całość trwała półtorej godziny, zakończona przemarszem wojsk przez miejscowość, aż do lokalnej świetlicy, w której 'żołnierze' mogli odpocząć.

Linki: dla zainteresowanych historią odtwarzanych wydarzeń, odsyłam do:
1.http://www.wmfp.pl/dworzno
2.bartoszyce.wm.pl
3.www.dobroni.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A, autor przy okazji promował Nordic Walking :)

Zapraszam do oceniania i komentowania ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.