Facebook Google+ Twitter

Dwudziesta rocznica śmierci Andrieja Sacharowa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 08:52

Mija 20 rocznica śmierci Andrieja Sacharowa. Z tej okazji u ścian domu w Moskwie, w którym mieszkał znany radziecki obrońca praw człowieka, złożone zostały kwiaty.

W uroczystośći wziął udział rosyjski rzecznik praw człowieka Władimir Łukin oraz Thomas Hammarberg, komisarz do spraw Praw Człowieka Rady Europy. W moskiewskiej bibliotece literatury zagranicznej odbywa się teraz okolicznościowa konferencja naukowa poświęcona działalności Andrieja Sacharowa. W konferencji biorą udział rosyjscy i zagraniczni działacze na rzecz praw człowieka.

Andriej Sacharow był szefem radzieckiego programu nuklearnego i współtwórcą bomby wodorowej . Dostrzegał jednak skutki dokonywanych prób i już od końca lat 50-tych został dysydentem. Pobawiony wszelkich tytułów, występował na rzecz rozbrojenia i obrony praw człowieka. W 1975 roku otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.

Od 1988 roku Parlament Europejski przyznaje Nagrodę Sacharowa, jako wyróżnienie dla osób lub grup ludzi szczególnie zasłużonych dla walki na rzecz praw człowieka i wolności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.