Facebook Google+ Twitter

Dwudziestolatek zatruty muchomorem czeka na przeszczep

Kolejny przypadek zatrucia muchomorem sromotnikowym. Tym razem ofiarą jest 20-letni mężczyzna. W ciężkim stanie oczekuje na wątrobę.

Muchomor sromotnikowy / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Amanita_phalloides.jpgGrzyby zostały zjedzone w środę, 1 września. Następnego dnia Wiktor zemdlał. Wraz z 2 osobami, które razem z nim zjadły grzyby przypominające niegroźną odmianę, trafił do szpitala. Stan dwudziestolatka pogarszał się z każdą chwilą. Mężczyzna został przewieziony na oddział intensywnej terapii gdańskiego szpitala, jednak 6 września trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Cały czas walczy o życie. Dr Luiza Bieńkowska informuje, że stan pacjenta jest ciężki i jest on wpisany na listę osób pilnie wymagających transplantacji wątroby. Oprócz narządu, chłopak pilnie potrzebuje krwi. Tę oddawać można w każdej placówce - aby krew trafiła do Witka należy podać jego dane: Wiktor Pstrąg, urodzony 5 lipca 1990 roku, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.

W czwartek zmarła 7-letnia dziewczynka po zatruciu - najprawdopodobniej - muchomorem sromotnikowym.

Głośny jest także przypadek Tomka, który przed miesiącem w stanie ciężkim trafił do szpitala po zjedzeniu trującego grzyba. Młody chłopiec zatruł się muchomorem sromotnikowym 8 sierpnia. Nieświadomi rodzice, zaczęli się niepokoić osłabieniem syna i trzeciego dnia Tomek trafił do szpitala. Lekarze szybko postawili diagnozę i natychmiast wpisali go na listę osób pilnie wymagających transplantacji. Dawcą został 25-letni mężczyzna - ofiara wypadku. Przeszczep odbył się 17 sierpnia. Operacja się udała. Jednak chłopiec musiał przejść jeszcze parę operacji, ostatnią w środę, mającą na celu odtworzenie dróg żółciowych. Jego stan jest co raz lepszy, reaguje już na polecenia i zaczyna komunikować się z bliskimi.

Lekarze nadal apelują, aby nie podawać grzybów dzieciom, gdyż nie są one odpowiednim pokarmem dla niedojrzałej wątroby, nieradzącej sobie jeszcze z neutralizacją toksyn, a przy zbieraniu grzybów nie warto zbierać niepewnych odmian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.