Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26038 miejsce

Dwudziestolecie sceny polskiej w Holandii

Dwadzieścia lat temu Zofia Schroten-Czerniejewicz założyła w Holandii stowarzyszenie, które zaczęło zapraszać do Niderlandów gwiazdy polskiej sceny teatralnej, estrady i filmu.

Jest rodowitą poznanianką. Zaraz po studiach pracowała, jako wykładowca w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Muzycznej. Zofia Schroten-Czerniejewicz, bo o niej mowa, przyjechała do Holandii trzydzieści dwa lata temu. Tutaj wyszła za mąż za Holendra.

Początkowo w Delft prowadziła polską szkółkę. Później wpadła na pomysł zapraszania do Holandii wybitnych polskich aktorów teatralnych i filmowych, muzyków i piosenkarzy.

Założyła więc dwadzieścia lat temu Stowarzyszenie „Scena Polska w Holandii Pools Podium” i pod takim samym tytułem zaczęła wydawać, głównie z własnych środków kwartalnik polonijny w pięknej szacie graficznej, z fachowymi recenzjami i artykułami dotyczącymi głównie polskiego życia artystycznego. Postawiła więc Zofia Schroten – Czerniejewicz na prezentację wysokiej, polskiej kultury niderlandzkiemu środowisku.

Zapraszanie artystów zaczęła od wielkich nazwisk. Gościli więc w Holandii Grażyna Barszczewska, Małgorzata Pritulak, Zdzisław Wardejn i Marek Kondrat.
Przyjechał również z „Mazepą” i zespołem „gwiazd teatralnych” Gustaw Holoubek. Holenderskich widzów zafascynował monodramem „Kontrabasista” Jerzy Stuhr oraz „Pan Tadeusz” w reżyserii Jana Englerta.

Przyczyniła się do tego, aby w Holandii gościły polskie teatry: Powszechny, Ateneum, Współczesny, Na Woli, Ochoty, a także poznański Teatr Nowy i Wrocławski Teatr Pantomimy. Dużym osiągnięciem Zofii Schroten- Czerniejewicz była organizacja pod koniec lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia Dni Kultury Polskiej w Delft w których uczestniczyło ok. 200 wykonawców. Ta wybitna działaczka polonijna upowszechnia również kulturę niderlandzką w Polsce. Na przykład zorganizowała tygodniowe tournee holenderskiemu zespołowi muzycznemu "Flairck", który przedstawił widowisko muzyczno-teatralne pt. "Złoty Wiek" z udziałem Krzysztofa Kolbergera. Z holenderskimi wykonawcami przyjeżdżała na poznański Jarmark Świętojański oraz gdański Jarmark Dominikański. Studiując historię dawnej osady „olenderskiej” - Nowej Róży w gminie Nowy Tomyśl, w województwie wielkopolskim zdecydowała się na utworzenie filii tegorocznej jubilatki „Sceny polskiej w Holandii”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.