Facebook Google+ Twitter

Dwudziestolecie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych

Współautorzy: Barbara Podgórska

Początki, jak zawsze gdy tworzy się nowe, były trudne. Brakowało wzorców, struktur, statutów, pomieszczeń, zawiłe były procedury rejestracyjne.

Baner SEiRP / Fot. SEIRPDwadzieścia lat temu, zaraz po rozwiązaniu Milicji Obywatelskiej i powołaniu Policji zawiązywały się pierwsze struktury policyjnego związku jednoczącego byłych funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych. Początki, jak zawsze gdy tworzy się nowe, były trudne. Brakowało wzorców, struktur, statutów, pomieszczeń, zawiłe były procedury rejestracyjne. Formuła przynależności była wtedy bardzo szeroka. Członkiem organizacji mogli zostawać emerytowani funkcjonariusze różnych służb resortu spraw wewnętrznych.

Potem stowarzyszenie przekształcało się, zmieniało nazwy, by aktualnie skupiać wyłącznie członków z rodowodem policyjnym. Organizacja wcale nie jest tylko "kółkiem wspomnieniowym". Prowadzi szeroką działalność integrującą środowisko, wypowiada się w sprawach ważnych dla byłych funkcjonariuszy i ich rodzin, inicjuje różnorodne przedsięwzięcia we współpracy z policjantami, prowadzi działalność socjalną i kulturalną. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Z inicjatywy SEiRP powstaje federacja organizacji służb mundurowych oraz zawiązywane są struktury współpracy europejskiej. W marcu odbędzie się I Kongres Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych. Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszanie poważnie szykuje się do jubileuszu i zaakcentowania go nie tylko we własnym i policyjnym gronie, ale na szerszym forum społecznym. Zarząd Główny powołał komitet organizacyjny do spraw obchodów.

- Planujemy z okazji rocznicy dotrzeć do pionierów naszego ruchu, założycieli stowarzyszenia - informuje Henryk Borowiński, I wiceprezes ZG SEiRP - żyjących jeszcze byłych prezesów kół i zarządów, albo do żon lub dzieci po zamarłych seniorach. Damy świadectwo pamięci wręczając wiązanki kwiatów i okolicznościowe dyplomy z okazji XX-lecia. Zaprosimy na uroczyste spotkania względnie odwiedzimy w miejscu zamieszkania.

Zarząd głowiny ogłosi w najbliższym czasie konkurs na kroniki kół, zarządów okręgowych oraz wojewódzkich. Będzie również ogłoszony konkurs na wspomnienia. W Warszawie odbędą się Mistrzostwa Polski Brydża Sportowego Emerytów i Rencistów Policyjnych. Myśli się o pokazaniu dorobku twórczego literatów, poetów, malarzy i rzeźbiarzy, o popularyzacji hobbystów oraz niepowszechnych działaczy społecznych, często mocno zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych, funkcjonujących na obszarach poradnictwa obywatelskiego, umacniania prawa, przestrzegania praw człowieka i obywatela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.