Facebook Google+ Twitter

Dwudziestolecie Związku Polaków na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-13 22:39

Nauczanie języka polskiego i podtrzymywanie naszych narodowych tradycji to najważniejsze osiągnięcia Związku Polaków na Białorusi - uważa wiceprezes Związku, Józef Porzecki. Nieuznawany przez władze Związek w tym roku świętuje 20-lecie powstania. W poszczególnych obwodach z tej okazji zaplanowano uroczyste spotkania. Centralne uroczystości odbędą się w sierpniu w Grodnie.

Siedzibą władz Związku jest Grodno. Dla wiceprezesa, Józefa Korzeckiego najważniejszym osiągnięciem 20-letniej działalności ZPB jest przywrócenie języka polskiego do szkół oraz podtrzymywanie narodowych tradycji. Dzięki członkom związku udało się otworzyć społeczne szkoły, w których jednym z przedmiotów jest polski.
Działacze opiekują się również mogiłami polskich żołnierzy i miejscami związanymi z naszą historią. Trudno dziś ocenić ilu członków liczy Związek Polaków na Białorusi, ale - jak twierdzi Józef Porzecki - koła terenowe liczące po kilkaset osób działają w każdym z 9 białoruskich obwodów.

iar/M.Jastrzębski/dj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szanowni Państwo !
Dotarłem do informacji, która mnie i moich znajomych zbulwersowała. Pan Porzecki publicznie oświadczył, iż w tym roku ZP na Białorusi obchodzi swoje 20-lecie powstania /istnienia/. Jest to informacja wielce nieprawdziwa.
Żadnego jubileuszu w tym roku nie ma, no chyba, że jedynie Stowarzyszenia im. A . Mickiewicza, które rzeczywiście powstało w 1988 roku.
Panu Porzeckiemu i jego współtowarzyszom wszystko się poplątało z powodu emocji, nie zawsze pozytywnych.

Otóż, wyjaśniam :

Związek Polaków na Białorusi powstał w czerwcu /zarejestrowany został jeszcze później/ 1990 roku. Pamiętam ten fakt, bo na Założycielskim Zjeździe był obecny prof. Szuszkiewicz ówczesny Przewodniczący Białoruskiego Parlamentu, a ja - jako przedstawiciel Oddziału Obwodowego w Mińsku , prezes PKOS "Polonia" w Mińsku - wraz z moimi wspaniałymi współpracownikami uczestniczyłem w obradach. W 1990 roku zostałem pierwszym wiceprezesem tegoż ZPB.
Zadaję, więc, pytanie - po co ten pośpiech ? W celu wyegzekwowania dodatkowych środków finansowych na bankiety czy na nagrody ?
Wolałbym się trzymać prawdy historycznej ! To znaczy - nasza ofiarna działalność w Mińsku w roku 1990 w oczach grodzieńskich działaczy polonijnych NIC NIE JEST WARTA ??........
Zawsze podkreślałem, że Stowarzyszenie im. Mickiewicza w Grodnie przez lata nie otrzymywało zgody na rejestrację jako Związek Polaków na Białorusi /było to jedynie lokalne stowarzyszenie, nie było nawet oddziałów/ , natomiast po powstaniu w Mińsku Stowarzyszenia "Polonia" oraz Oddziału Obwodowego pod moim kierownictwem w 1990 roku, taka możliwość konsolidacji w ZPB po raz pierwszy się pojawiła i wkrótce sięziściła.
Jeśli taki naciągany Jubileusz się odbędzie, będzie to oznaczało pogardę w stosunku do Polaków, działających w tamtych latach w Mińsku, w Brześciu...w innych obwodach, ponieważ wszyscy doskonale wiedzą, kiedy naprawdę - oficjalnie ZPB został zarejestrowany.
Prosiłbym gorąco Pana o wzięcie tego faktu pod uwagę.
Z wyrazami szacunku Wiktor Dmuchowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.