Facebook Google+ Twitter

Dwudziestorocznicowa Euforia

W nadmiarze zachwytu nad swoimi dokonaniami nie dostrzegamy skutków ubocznych, tych dokonań.

Cała Polska Władza, ta ustawodawcza i ta wykonawcza uroczyście świętowała dzień 4 czerwca jako 20. rocznicę obalenia komunizmu. Dwadzieścia lat temu odbyły się – niby – wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. U nas się zaczęło, zapoczątkowało usuwanie komunistycznego jarzma narzuconego przez ZSRR. To Polska chce nieść palmę pierwszeństwa w tym dziele. To Papież - Polak i Solidarność podłożyli ogień, który rozprzestrzenił się na całą, zniewoloną część Europy. Wierzymy w to i oburzamy się na tych, którzy w to powątpiewają, lub przypisują to innym, obniżając tym samym wielkość polskiego wkładu w dzieła demokratycznych przemian.

Zgorszenie i oburzenie z tego powodu jest powszechne. Bo Polacy, nie tylko chcą wieść prym w przemianach demokratycznych, ale chcą być za to uwielbiani. Posłannicza rola Polski w krzewieniu demokracji rozbłysła już, ponad dwa wieki temu, kiedy to w ślad za ”Wielką Ameryką” 3 maja 1791 roku uchwalono Konstytucję, której treści przeraziły władców współczesnej Europy. Co potem? Wolę nie wspominać, aby nie wywoływać widm przeszłości. Podobieństwo, jednak samo wyziera spod, grubej pokrywy czasowej. Tylko miesiąc różnicy. Tam 3 maj, a tu 4 czerwiec. Splunę do tyłu trzy razy, zanim powiem: oby obecne „osiągnięcia” Polski nie miały podobnego wpływu na bieg naszej przyszłej historii.

Tyle tylko, że teraz, sami Polacy zaprawieni w boju przy burzeniu komuny, nie poprzestali na działalności niszczycielskiej. Niszczą, co im wpadnie pod rękę. Robią to z determinacją – niemal desperacką. Poniszczyli PGR-y, które miały nie tylko ziemię, ale i sprzęt. Wystarczyło odrobinę zmysłu organizacyjnego a na ich bazie mogły powstać wysoko wydajne gospodarstwa o innej formie własności i zarządzania. Zniszczyli większość, dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Ostatnio dobili chlubę polskiego przemysłu okrętowego – stocznie w Szczecinie i w Gdyni. Ze Stoczni w Gdańsku – wg co niektórych polityków – powinno się zrobić skansen, bo szkoda pozbywać się widoków na stoczniowe dźwigi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Musiałem coś przeskrobać. Tylko co i komu? Czyżby wszyscy się na mnie obrazili? Za co? Cóż ja złego zrobiłem? Temat aktualny, na czasie. Wydawałoby się, że mój stosunek do naszych realiów nie jest odosobniony. I nic! Nie jestem obyty w środowisku dziennikarskim i nie wiem co oznacza taka cisza, ale myślę, że jest to demonstracyjne nabranie wody w usta. Nie wierzę, żeby poruszony przeze mnie temat nikogo nie interesował.
Dobrego zdania, mimo wszystko, o wiadomościach24 nie zmienię. Są potrzebne, bez względu na to, czy nadal będę w nich tolerowany. Nie mam wygórowanych ambicji. Mnie wystarczy jeśli, ktokolwiek przeczyta, co napiszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.