Facebook Google+ Twitter

Dwujęzyczni mają w życiu lepiej. Sprawdź dlaczego!

Kolejne badania amerykańskich naukowców dowodzą, że osoby władające dwoma językami łatwiej radzą sobie w nowych sytuacjach i nie zapadają na demencję.

Płaty mózgu / Fot. From Gutenberg Encyklopedia/Creative Commons 3.0Od dawna wiadomo, że znajomość języków obcych jest bardzo przydatna, zwłaszcza w czasach, gdy migracje ludzi stały się rzeczą codzienną. Coraz więcej podróżujemy, zwiedzamy, zmieniamy miejsce pracy, często i miejsce zamieszkania. Te "wędrówki ludów" popychają nas do nauki języków obcych lub przynajmniej zapoznania się z nimi w stopniu podstawowym.

Amerykańscy naukowcy z Northwestern University postanowili zbadać, jak znajomość więcej niż jednego języka wpływa na nasz mózg. Otóż okazuje się, że jak najbardziej pozytywnie, o czym świadczą wyniki badań - donosi BBC.

Postanowiono zbadać dwie grupy ludzi. Jedna z nich to studenci nie znający płynnie żadnego innego języka niż rodzimy, a druga grupa to studenci dwujęzyczni. Obie grupy studentów przeszły kilka testów ze słuchu. Pierwszy test odbył się w warunkach laboratoryjnych, gdzie obie grupy poradziły sobie z zadaniami mniej więcej jednakowo. Drugi test natomiast przeprowadzono w warunkach hałasu, gdzie włączono dodatkowe bodźce utrudniające skupienie się. Z drugą częścią eksperymentu znacznie lepiej poradzili sobie studenci dwujęzyczni. Elektrody podłączone do mózgu odczytały, że mózgi dwujęzycznych osób potrafią przefiltrować hałas i skoncentrować się na nadawanym komunikacie znacznie lepiej, z czym nie poradziły sobie mózgi studentów władających tylko jednym językiem.

Naukowcy po przeprowadzonym eksperymencie wysnuli wnioski, że znajomość więcej niż jednego języka znakomicie wpływa na koncentrację i uwagę. Ponadto ludzie dwujęzyczni lepiej radzą sobie w nowych nieznanych warunkach, lepiej przyswajają informacje i lepiej je kodują. Ta sama zasada dotyczy muzyków, którzy pracują narządem słuchu.

To nie jest jedyne odkrycie, które wiąże się z dwujęzycznością. Wcześniejsze badania stwierdziły, że płynna znajomość języka obcego chroni przed demencją.

Jeden z badających, Viorica Marian, stwierdził, że człowiek próbuje zachować dobrą pamięć i koncentrację poprzez rozwiązywanie krzyżówek i zadań matematycznych, a tymczasem więcej zalet i pozytywnych aspektów niesie za sobą nauka języków obcych.

Jaki zatem wniosek? Uczmy się języków, a zapewnimy naszemu umysłowi sprawność na długie lata.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Arkadiusz Gębka Dzisiaj 21:47
=====================
Dziękuję Panu za podpowiedz na poziomie Sikorskiego & CO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Mirosław Kraszewski
"No, tak, tylko co to ma wspólnego z realiami polskiej polityki zagranicznej, która dozwala na zakazy języka Polskiego Polakom w Niemczech i wykorzenianie polskim dzieciom języka polskiego."

Nic. :)
Ten tekst jest o czymś innym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marek Chorążewicz Dzisiaj 12:06
===========================
Czy ma Pan całkowita racje? Czy nauka, technologia, podobnie jak kapitał, nie ma narodowości ani państwowości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, tak, tylko co to ma wspólnego z realiami polskiej polityki zagranicznej, która dozwala na zakazy języka Polskiego Polakom w Niemczech i wykorzenianie polskim dzieciom języka polskiego. Moze ktoś powinien ten artykuł wysłać panu Sikorskiemu, żeby to do niego dotarło? Czy tez wolno z góry przyjmować, ze pan Sikorski&CO działają umyślnie na szkodę Polaków w Niemczech.

Zaznaczam, ze badania ośrodków mowy u dwujęzycznych dzieci były przeprowadzane w UNI Giessen w Niemczech, gdzie stwierdzono wytworzenie sie dwoch osrodkow mowy i dodatkowych połączeń synaptycznych miedzy tymi ośrodkami. Dzieci dwujezyczne byly w tych badaniach lotniejsze, to znaczy szybciej pojmowały testy na inteligencje bez specjalnych roznic IQ. Zakazywanie jednego z dwoch jezykow skutkowalo zanikaniem nie jednego osrodka mowy, lecz jednoczesnie dwoch ośrodków mowy i zanikaniu zdolnosci artykulacji rowniez drugiego jezyka, co prowadzi do ogłupiania.

Ale kogo to obchodzi, oprócz osob zajmujacych sie zawodowo oglupianiem i wynaradawianiem Polakow?

Komentarz został ukrytyrozwiń
4254
  • 4254
  • 02.05.2012 18:06

Komentarze! pożal się boże! ten sewis chyli ku dnu

Komentarz został ukrytyrozwiń
eureka
  • eureka
  • 02.05.2012 12:53

Eureka !Amerykanie ci z USA są najmądrzejszymi ludźmi, przecież wladaja dwoma językami ;angielskim i tym miedzy zębami jak konsumują hamburgera albo hod doga .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku.
Formuła "amerykańscy uczeni" jak raz pasuje do tekstu.
Amerykańcy protoplaści amerykańskich uczonych - indianie mówili pejoratywnie o protoplastach dzisiejszych polityków i innych obrotnch gościach, że mają dwa języki...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wniosek końcowy: "Jaki zatem wniosek? Uczmy się języków, a zapewnimy naszemu umysłowi sprawność na długie lata" - super! I o to chodzi. Każda motywacja jest dobra.

Natomiast sama konstrukcja newsa "amerykańscy uczeni (...)" przenosi mnie, w nie tak znowu odległe czasy, gdzie takie doniesienia zaczynały się: "W świetle badań uczonych radzieckich (...)"
Teraz autorytetem na podkreślenie doniosłości obserwacji są "uczeni amerykańscy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.