Facebook Google+ Twitter

Dylemat przyszłego studenta. Jaki kierunek wybrać?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-16 17:21

Tegoroczni maturzyści stanęli przed jedną z ważniejszych życiowych decyzji, dotyczącej wyboru kierunku studiów.

Nie należy ona do łatwych, bowiem wybór jest duży.

Młodzi ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że to co będą studiować może mieć znaczący wpływ na ich przyszłe życie, między innymi zawodowe. Kierunek zgodny z zainteresowaniami niekoniecznie musi okazać się pomocny przy późniejszym szukaniu pracy. Sytuacja na rynku pracy ulega ciągłym zmianom, trudno jest zatem jednoznacznie określić, czy kierunek cieszący się dzisiaj dużą popularnością będzie przydatny za 5 lat.

Obecnie krąży opinia, że przyszłościowe są kierunki techniczne, najlepiej elektroniczne lub informatyczne. Na rynku pracy poszukiwani są aktualnie specjaliści z tych dziedzin. Mówi się o zbyt dużej ilości absolwentów kierunków humanistycznych, którzy dołączają do grupy osób bezrobotnych.

Wiele osób wybiera kierunek studiów zwracając uwagę na wysokość możliwych zarobków w danej branży. Specjaliści w zakresie elektroniki, informatyki, mechaniki zarabiają prawie o połowę więcej niż pedagodzy i humaniści. Absolwenci studiów technicznych z dobrą znajomością języków obcych są poszukiwani na rynku przez właścicieli dużych firm z kapitałem zagranicznym. Z tego powodu studenci kierunków kształcących poszukiwanych fachowców, mogą liczyć na tysiąc złotych stypendium i staże w renomowanych firmach.

Kiedy tuż po zdaniu matury młody człowiek staje przed decyzją o wyborze kierunku studiów, nie ma łatwego zadania. Nie każdy jest do końca pewien co chciałby później robić. W okresie nauki, w życiu może zajść wiele zmian. Wybierając studia trzeba więc dobrze się zastanowić, aby potem nie żałować pochopnie podjętej decyzji.

Autor: Roman Cieciuch (Zielona Linia)
Zielona Linia - tel. 19524

zielonalinia.gov.pl
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie mmkoszalin.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.