Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26659 miejsce

Dylematy młodej mamy. Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą?

Prężenie ciała, podkurczanie nóżek i przeraźliwy płacz dziecka to sygnały nadejścia kolki jelitowej. Dokucza ona większości niemowląt i niepokoi każdego rodzica. Są jednak na nią sposoby.

Płaczące niemowlę - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Melimama, licencja Creative Commons, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Crying_newborn.jpgKolka niemowlęca pojawia się najczęściej między 1. a 4. miesiącem życia. Jej atak przeraża każda mamę, bo ani przytulanie, ani przystawienie do piersi nie uspokaja dziecka. Podczas kolki maluszek pręży się, podkręca nóżki i przeraźliwie płacze. Narażone są na nią nie tylko dzieci karmione naturalnie. Również podawanie dziecku butelki może wywołać kolkę. Jej objawy najbardziej nasilone są między 6. a 8. tygodniem życia.

Skąd się bierze?

Przyczyny kolki nie do końca są znane. Niestety, ta przykra dolegliwość występuje u większości niemowląt. Nie jest ona chorobą i przechodzi sama, najczęściej po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia, jednak przeraźliwy płacz dziecka spędza sen z powiek każdego rodzica.
Przyczyną kolki może być połykanie powietrza podczas karmienia. Kiedy dziecko łapczywie ssie pierś i krztusi się, kiedy wypływa z niej za dużo mleka - wtedy istnieje ryzyko przejedzenia i połknięcia większej ilości pęcherzyków powietrza. Innym czynnikiem może być niedojrzałość układu pokarmowego. Malutki żołądek dziecka jest wrażliwy na różne składniki diety mamy i nie potrafi jeszcze sobie poradzić z właściwym trawieniem. Wówczas trzeba wyeliminować te produkty, które mogą nasilać objawy.

Mięso, owoce, warzywa czyli dieta mamy karmiącej

Jak zapobiegać?

Ciepło i czułość mamy złagodzi objawy kolki / Fot. Katarzyna Piwecka, fotografia ciążowa Poznań, http://www.katarzynapiwecka.pl/assets/galleries/rodzinne/008.jpgKolki nie można zlikwidować, jest dolegliwością, która przechodzi z wiekiem i niestety rodzice nie mają na to wpływu. Jeżeli dziecko karmione jest piersią, mama może jedynie złagodzić jej objawy, stosując odpowiednią dietę. Należy również pamiętać o prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi, aby nie połknęło zbyt dużo pęcherzyków powietrza, a po każdym karmieniu potrzymać dziecko równolegle brzuszkiem do odbicia, aby pozbyć się nagromadzonego w żołądku powietrza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

:)
Tragiczny to ten komentarz z szeregu 321 - niby doświadczenie a drwiny z kolki.
Swojej kolki niemowlęcej pewnie nie pamięta a kolki szarych komórek nie odczuwa - "wirtualny rentgen".

Komentarz został ukrytyrozwiń

>Tragiczne epatowanie niby wiedza
Nie wiedzą, a doświadczeniem

>farsa i kpiny z myslacych ludzi.
Nie kpiny, bo każda (myśląca) mama czasem jest bezradna w takich sytuacjach

Komentarz został ukrytyrozwiń
321
  • 321
  • 05.03.2011 20:23

Tragiczne epatowanie niby wiedza, farsa i kpiny z myslacych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.