Facebook Google+ Twitter

Dylematy młodej mamy. Pierś czy butelka?

Karmienie piersią jest chwilą fizycznej i emocjonalnej bliskości niemowlęcia z matką. Naturalny pokarm jest dla dziecka najbardziej wartościowy. Jednak karmienie naturalne nie zawsze jest możliwe. Na szczęście niemowlęta karmione butelką również mogą rozwijać się prawidłowo.

Karmienie piersią

Karmienie niemowlęcia - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Carin, sxu license, http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=6613264Jak długo i jak często karmić piersią? Po czym poznać, że maluszek dobrze ssie i czy się najada? To tylko niektóre z dylematów, z jakimi zmagają się młode mamy. Przystawienie dziecka do piersi po raz pierwszy czasem bywa nie lada problemem, bo młoda mama nie ma pojęcia jak to się robi. Najważniejsza jest cierpliwość i spokój, reszta przychodzi z doświadczeniem.

Czy pokarm jest prawidłowy?

Takie pytanie najczęściej pada z ust młodych mam. Odpowiedź jest oczywista - pokarm matki jest w pełni dostosowany do potrzeb maluszka. Mamy mogą być zatem pewne, że nie jest on ani za chudy, ani za tłusty, bo organizm dostosowuje jego skład tak, aby w zupełności wystarczał dziecku. Warto jednak, by młoda mama zmodyfikowała nieco swoją dietę. W końcu odżywia się teraz za dwoje i ważne, aby dostarczała sobie i dziecku wystarczającą ilość witamin i składników mineralnych.

Mięso, owoce, warzywa czyli dieta mamy karmiącej

Jak często i jak długo?

Karmienie niemowlęcia - zdjęcie ilustracyjne / Fot. kahle, MorgueFile license, http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=163183Mniej więcej 2 godziny po porodzie dziecko ma najbardziej wyostrzony odruch ssania. Jest to więc najlepszy czas, aby przystawić je do piersi. Można powiedzieć, że pierwszą dobę po porodzie maluszek przeznacza na odpoczynek, dlatego ssie mało. Już od kolejnego dnia mama powinna dokładnie pilnować karmień, bo ssanie jest podstawowym bodźcem do produkcji mleka. Mama powinna przystawiać swojego maluszka regularnie, w dzień co 2-3 godziny, w nocy maksymalnie co 4. Należy szczególnie pilnować nocnych karmień, bo pokarm jest wtedy bardzo wartościowy.

A jak długo karmić? Odpowiedź wydawałaby się prosta - tak długo, aż dziecko się naje. Młodej mamie jednak na początku ciężko to wyczuć. Jedno karmienie powinno trwać minimum 20-30 minut. Z doświadczenia wiem, że trwa to znacznie dłużej, bo dzidziuś lubi przysypiać przy piersi. Pamiętać jednak należy, aby maluszek opróżnił pierś do końca, a przy następnym karmieniu mama powinna go przystawić do drugiej.

Czy prawidłowo ssie i się najada?

Karmienie zakończy się powodzeniem, jeżeli dziecko dobrze ssie pierś. Co zatem zrobić, aby to robiło dobrze? Odpowiednie przystawienie do piersi to podstawa. Najważniejsze, aby dziecko z szeroko otwartą buźką objęło dość spora część piersi - czubek nosa i broda dziecka dotykają piersi, usta są szeroko otwarte i wywinięte, a w buzi jest nie tylko brodawka, ale również spora część otoczki. Jeżeli dziecko ssie tylko brodawkę, przystawione jest nieprawidłowo. Wówczas trzeba przerwać karmienie (wkładając w kącik ust czubek palca) i przystawić maluszka ponownie. Dlaczego jest to tak istotne? Nieodpowiednie ssanie jest częstym czynnikiem problemów z laktacją.

Kiedy już dziecko jest odpowiednio przystawione, mama na pewno zastanawia się czy maluszek jest najedzony. Jeżeli ssie prawidłowo pierś przez około 20 minut i mama słyszy wyraźnie odgłos połykania, a także czuje jak mleko schodzi z piersi, może być pewna, że dziecko je skutecznie. Warto też zaobserwować czy maluch przesypia przynajmniej 1-2 razy w ciągu doby co najmniej 3 godziny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Plusiki, Mamusiu :)
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/168832_1432833795661_1677401371_809658_6705282_n.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za bardzo ważne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze dobrze dobrany karmnik ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.