Facebook Google+ Twitter

Dylematy młodej mamy. Pora na tatę

Nic tak nie onieśmiela mężczyzn, jak widok delikatnego niemowlęcia. Boją się je wziąć na ręce, nie bardzo wiedzą jak przewijać i uspokoić, kiedy płacze. Jak więc pomóc mężczyźnie odnaleźć się w nowej roli?

Roli taty nikt tak dobrze nie wypełni, jak on sam / Fot. agastecheg/ royalty free/ http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=view&id=1111655Kobiety posiadają instynkt macierzyński, który znacznie ułatwia im bycie mamą. Przecież to one przez 9 miesięcy nosiły pod sercem nowe życie. Przeżywały burzę hormonów, które pomagały im dojrzewać do macierzyństwa. Tatusiowie mają trudniej, bo ojcostwa trzeba się po prostu nauczyć. Bycie tatą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Obecność taty daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, którego nikt inny nie zastąpi. Dla mężczyzny ojcostwo jednak nie jest tak oczywiste, jak dla kobiety macierzyństwo, dlatego młoda mama powinna wspierać świeżo upieczonego tatę i nie pozwolić mu stać i patrzeć z boku na swoje dziecko. Ono potrzebuje obojga rodziców, już od pierwszych chwil życia.

Dylematy młodej mamy. Pierś czy butelka?

Od czego zacząć?

Kiedy tata asystuje przy porodzie, jest jednocześnie pierwszą osobą trzymającą maluszka w rękach, dlatego może czuć się z nim pewniej. Niemniej jednak często zdarza się, że mężczyzna obawia się wzięcia delikatnego niemowlęcia na ręce. Rolą mamy jest jego wsparcie. Powinna pozwolić zostać ojcu sam na sam z dzieckiem, dzięki temu nawiąże on z nim lepszy kontakt. Jeżeli mimo wszystko tata się boi, mama może asystować i jednocześnie tłumaczyć, jak powinien je trzymać. Niepewność ojca najczęściej wynika z niewiedzy, dlatego trzeba pomóc mu się doszkolić. Przecież spoglądając na doświadczonych już rodziców okazuje się, że w codziennych rytuałach mężczyźni radzą sobie równie dobrze, jak kobiety. Wynika z tego, że z nową rolą muszą się po prostu oswoić. Kąpanie, przewijanie, noszenie... Jedyne w czym nie mogą zastąpić mamy to karmienie piersią. Mogą za to podać jej w nocy dziecko do karmienia, mogą je później potrzymać do odbicia i położyć do łóżeczka. Taka pomoc na pewno zostanie doceniona, a dodatkowo pomoże ojcu nawiązać bliższy kontakt z maluszkiem.

Tata sam z dzidziusiem

Bo tatą fajnie być / Fot. Katarzyna Piwecka, fotografia ciążowa Poznań/http://www.katarzynapiwecka.pl/assets/galleries/rodzinne/dsc_0281i.jpgKiedyś przyjdzie taki moment, kiedy tata będzie musiał sam poradzić sobie z przewinięciem, nakarmieniem, wykąpaniem i ubraniem maluszka. Najtrudniejsze są początki. Z czasem tata na pewno nabierze wprawy.

Kąpiel

Codzienny rytuał, który może być zarezerwowany wyłącznie dla ojców. Kąpiel pójdzie sprawniej, jeżeli tata sobie wcześniej wszystko przygotuje. Miękki ręcznik, mydełko albo płyn do kąpieli powinny być w zasięgu ręki. Zaczynamy od zabiegów pielęgnacyjnych. Oczka przemywamy gazikiem nasączonym przegotowaną wodą, zawsze od zewnętrznego kącika ku wewnętrznemu. Nosek, tylko jeżeli dzidziuś ma katarek. Uszka delikatną ściereczką zamoczoną w ciepłej przegotowanej wodzie. Po zabiegach kosmetycznych przechodzimy do kąpieli. Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała maluszka, a więc około 37 stopni. Jeżeli tata czuje się niepewnie, może do wanienki włożyć gąbkowy materacyk co pozwoli na stabilniejsze trzymanie maluszka. Najważniejsze jednak jest podtrzymywanie główki i karku. Mycie zaczynamy od główki, rączek, plecków, potem brzuszek, nóżki i pupa. Tata powinien pilnować, aby maluch w kąpieli przebywał maksymalnie kwadrans. Kiedy dojdzie do wprawy, na pewno pójdzie to znacznie szybciej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@Gabriela: no jemu się ta idea bardzo podoba :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agata, podsuń tę książkę przyszłemu tatusiowi...! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W książce, którą dostałam ostatnio ze szpitala, w którym będę rodzić, jest napisane, że dobrze by było, by kąpanie dzidziusia przejął tata, pamiętając o tym, że mama może być przez jakiś czas zmasakrowana :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięć gwiazdek za instrukcję krok po kroku :) Tylko żeby panowie tak się nie płoszyli przed swoimi maleństwami... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)
Ale.........., Mama miała swoje Święto wczoraj, jutro jest Dzień Mężczyzny ;) :)
W domu masz trzech mężczyzn :)))

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.