Facebook Google+ Twitter

Dymisja Gowina. Zamienił Tusk stryjek kijek na... kijek

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-04-29 17:07

Premier Donald Tusk zdymisjonował dziś Jarosława Gowina. Nie pytany, tłumaczył i podkreślał, że szanuje osobiste poglądy Gowina. Na stanowisko ministra sprawiedliwości premier powołał Marka Biernackiego. Wielu odetchnęło. Czy słusznie?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaNa początku lutego po głosowaniach w sprawie projektów ustaw o związkach partnerskich i różnicy zdań na mównicy sejmowej, premier Tusk zażądał od Gowina wyjaśnień. Minister miał wytłumaczyć się ze swojego zachowania oraz z wygłoszonej opinii, jakoby projekty ustaw według resortu sprawiedliwości były niezgodne z konstytucją. "Minister Gowin wyjaśnił swoje postępowanie. Nie przeszkodzi już więcej w podejmowaniu dyskusji, nawet na tak trudne tematy jak związki partnerskie" - powiedział na briefingu Tusk. I dodał: "Jak komuś nie odpowiada funkcjonowanie w PO, która ma zasady i cele, to może znaleźć się w każdej chwili poza formacją".

Słowa te zostały odczytane przez media jako pogrożenie palcem "frakcji Gowina", czyli 46 posłom, którzy zagłosowali "za" odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy o związkach partnerskich autorstwa Artura Dunina z Platformy Obywatelskiej. "To polityczne tchórzostwo", komentował postawę posłów minister Sławomir Nowak. Ustawa Platformy wylądowała w koszu, a premier wyszedł na polityka prawicowego, który nie spełnia obietnic wyborczych. Musiał zareagować.

Dziś Donald Tusk zareagował znowu. Posła, któremu wcześniej pogroził palcem, mówiąc "jak ci się nie podoba w PO, odejdź" - awansował. Nie od dziś przecież wiadomo, że Marek Biernacki należy do polityków o poglądach konserwatywnych. Należy do tej grupy 46 posłów, którzy w kwestii dopuszczenia projektów ustaw o związkach partnerskich do prac w komisji głosowali identycznie jak Jarosław Gowin czy pastor John Godson. A wcześniej, w czerwcu 2011 roku jako jeden z dwóch posłów Platformy poparł poprawkę Senatu do ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, która zakazywała homoseksualistom pełnienia funkcji rodziców zastępczych i prowadzenia rodzinnych domów dziecka. Posłowie popierający poprawkę twierdzili wówczas, że dziecku po śmierci rodziców lepiej będzie w placówce niż u ciotki lub wujka homoseksualisty. Jakie są poglądy Marka Biernackiego w kwestii dostępu do in vitro, handlu zarodkami lub oddzielenia Kościoła od państwa? Możemy się domyślać.

Komentatorzy zastanawiają się teraz, czy Gowin odejdzie z Platformy, czy wraz z nim odejdą ludzie, co z większością w Sejmie? A odpowiedź jest prosta: nic się nie zmieni. Premier zamienił konserwatystę na konserwatystę. Zamienił stryjek kijek na kijek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Forma zapisu panie Bartłomieju została dokonana w w sposób zamierzony niekoniecznie poważnie, natomiast meritum - jak najbardziej,

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2013 15:14

Pani Jadwigo, wszystko super, i to tłumaczenie Gowina o "wartościach" też by pasowało do jego wizerunku, gdyby nie sytuacja rodzinna, jaką sam opisywał w programie telewizyjnym. "Siła rodziny", którą promuje oraz narzuca obywatelom nie sprawdziła się u jego córki. Tato nie sprawdził się jako tato i teraz próbuje być "tatą" całego narodu. Poza tym, o nieślubnym synu i o łamaniu przez niego prawa (powróciło to nagle w 2012 roku) pisano już w 2008 roku. Artykuł przeszedł bez echa, jednak nadal można go znaleźć w sieci. Pan Gowin nie pozwał gazety. A więc to prawda.

"Wartości moralne" cieniutkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po polsku też pan wylicza "po pierwsze coś a po pierwsze coś innego"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No niezupełnie zamienił. Biernacki jest prawnikiem to po pierwsze. Primo nie będzie mendził jak Gowin, oraz przede wszystkim primo nie będzie taki upierdliwy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na konferencji prasowej http://niezalezna.pl/40858-gowin-o-roznicach-pogladow-z-tuskiem-komentarze-politykow-po-dymisji?page=2
po ogłoszeniu jego dymisji Jarosław Gowin mówił o "głębokich i stale pogłębiających się różnicach między nim a Donaldem Tuskiem, co do kierunku działań rządu i co do wartości, na których ma się opierać polska polityka".

Bez względu na to, czy się komuś podoba ten rząd czy nie - minister ma pracować jako członek zespołu tworzącego rząd, a rząd powinien znajdować "średnią" dla całego społeczeństwa.
Kontestoswać pracę rządu może obywatel lub poseł stojący w opozycji do rządu. Dlatego teraz pan Gowin może działać zgodnie ze swoimi wartościami, które są reprezentatywne dla prawicowych konserwatystów, a więc dla jednej tylko części społeczeństwa; miejscem pana Gowina byłby PiS, gdyby nie świadomość, że pan Kaczyński nie jest dla niego "odpowiednim towarzystwem".
Pan Gowin zresztą ma znacznie wieksze ambicje i o wiele większe szanse w przyszłych wyborach, niż Kaczyński z przybocznymi w portkach o przetartych kolanach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie przeszkodzi już więcej w podejmowaniu dyskusji, nawet na tak trudne tematy jak związki partnerskie""

Tłumaczenie z politykierskiego na nasz:

"Nie będzie mi się już więcej wpier***** w słowo."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co mi dane księdza Oko skoro jest wyborcza?
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13330609,Zdecydowane__nie__dla_legalizacji_zwiazkow_partnerskich.html
W moim poście nie było nic o in vitro.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2013 20:08

"No i dobrze że ministrem został człowiek który patrzy na ten temat tak jak większość społeczeństwa."

Robił pan jakies badania na ten temat czy opiera się nadal o dane ks. Oko? Jesli chodzi o in vitro, takze większość społeczeństwa nie chce finansowania tej metody w naszym państwie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaki stryjek, taki kijek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł napisany jakby jedynym i najważniejszym problemem Polski były związki partnerskie. No i dobrze że ministrem został człowiek który patrzy na ten temat tak jak większość społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.