Facebook Google+ Twitter

Dymisja Stanisława Kalemby. Marek Sawicki nowym ministrem rolnictwa?

"Nie zgadzam się na wywieraną presję dotyczącą utylizacji tysięcy tuczników, z których mięso i przetwory są całkowicie zdrowe i bezpieczne dla konsumentów" - powiedział podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba, uzasadniając w ten sposób swoją rezygnację.

Minister Kalemba podał się do dymisji / Fot. By Boston9 (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsJak podaje portal onet.pl, powodem decyzji ministra Kalemby jest brak realizacji ustaleń w sprawie zwalczania skutków afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem Arkadiusza Mularczyka, Kalemba rezygnuje ze względu na wewnętrzną walkę w Polskim Stronnictwie Ludowym. Według niego minister nie sprawdził się kompletnie w swojej roli. Szef klubu Solidarnej Polski twierdzi, że nie interesował się on losem rolników oraz nie zrobił nic, by dostali oni wyższe dopłaty.

Wśród krytyków działalności ministra jest również m.in. rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także Janusz Piechociński. Kalemba nie obmyślił planu, który rząd mógłby szybko wprowadzić w życie. Środowisko polityczne oskarża go o brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce przypadki afrykańskiego pomoru świń. W wyniku zaistniałej sytuacji Rosja wprowadziła embargo na polską wieprzowinę - podaje serwis bankier.

Rolnicy są zaniepokojeni sytuacją na rynku trzody i żądają konkretnych działań ze strony ministerstwa rolnictwa. W piątek zostanie wysłane pismo w tej sprawie do premiera Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego.

Szef Rady Ministrów pozna nowego kandydata na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi po posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Pretendentem do do objęcia tego stanowiska po raz kolejny jest Marek Sawicki. Funkcję tę sprawował już od 16 listopada 2007 roku do 26 lipca 2012 roku. Jego kandydatura zostanie przedstawiona podczas posiedzenia.

"Sawickiemu propozycję objęcia urzędu miał dziś złożyć lider PSL.Wcześniej taką ofertę otrzymał Ludowiec Eugeniusz Grzeszczak, ale odmówił" - czytamy na stronie wprost.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.