Facebook Google+ Twitter

"Dynastia Tudorów" - serialowy obraz miłostek Henryka VIII

Henryk VIII to wciąż jeden z najbardziej znanych władców. Anegdoty na temat jego miłosnych podbojów do dziś ciekawią żądnych sensacji amatorów historii oraz wciąż są podstawą wielu historycznych badań.

 / Fot. materiały promocyjneLosy (nie całkiem zgodne z prawdą historyczną) jego oraz jego otoczenia możemy śledzić dzięki serialowi Dynastia Tudorów. Dynastia Tudorów ukazuje świat pełen intryg, zakłamania, spisków, przepychu, bogactwa i biedy. Powiązanie życia autentycznych postaci z bohaterami fikcyjnymi sprawiło, że serial ogląda się wręcz zachłannie. Henryk VIII został ukazany jako człowiek, który nie potrafi zapanować nad swoimi namiętnościami, zmuszając poddanych do realizacji swoich własnych planów. Każda jego decyzja komentowana jest i oceniana przez rzesze ludzi zarówno w kraju jak i za granicą. Jest to człowiek zagubiony wśród oszustów, spiskowców, każdy jego krok kontrolowany jest przez otaczających go „przyjaciół”. Większość z nas żyła zawsze z przekonaniem, że życie króla i królowej godne jest pozazdroszczenia.

Nic bardziej mylnego. Życie na dworze jest ciągłą walką, kontrolą. Znajomości opierają się głównie na zasadzie korzyści i trudno w tym tłumie pochlebców znaleźć kogoś, kto jest prawdziwym przyjacielem i szczerym doradcą. Nic dziwnego, że człowiek wychowywany wśród obcych ludzi, od dziecka uczący się, że nikomu nie może ufać, nie potrafi odnaleźć się w otaczającym go świecie. Być może to właśnie w dzieciństwie Henryka VIII można doszukiwać się źródeł jego późniejszych zachowań i decyzji. Serial pomija jednak ten okres życia króla. Henryk VIII nieustannie szuka potwierdzenia, że istnieje na świecie prawda, dla której warto poświęcić życie.

Jedynym godnym ideowo przeciwnikiem staje się Thomas More, aż do ostatniej chwili życia wierzący w potęgę oraz nieomylność władzy kościelnej. Kiedy More zginie męczeńską śmiercią w imię wiary, Henrykowi zabraknie argumentów. Znów, pragnąc ukoić żądze zapragnie odnowić swoje życie, wiążąc się z nową kobietą, Jane Seymour. Staje się ona dla Henryka VIII symbolem czystości oraz niewinności. Niewinność ta ma zmyć dotychczasowe winy króla. Nie zauważa on jednak, że nowe życie znów stara się zbudować na starych namiętnościach.
Świat kobiet

Serialowe kobiety Henryka VIII to wspaniała galeria postaci: od bogatych kochanic króla, po ubogie dziewki, które wpadły w oko Henrykowi zupełnie przypadkiem. Jedyną wadą
tej misternej konstrukcji głównych kobiecych charakterów jest zbytnie uproszczenie. Katarzyna Aragońska została ukazana jako cnotliwa katoliczka, której wiara oraz niewinność mają wzbudzić w widzu sympatię. Jej przeciwieństwem stała się oczywiście Anna Boleyn, kobieta zdecydowana za wszelką cenę dotrzeć do celu. Producenci jednak zbyt wyraźnie określili bohaterki, jednej przypisując wyłącznie pozytywne cechy, jednocześnie czyniąc drugą czarnym charakterem. Katarzyna Aragońska w każdym odcinku przedstawiona jest jako “ta dobra”, natomiast Anna jako “ta zła”, a takie oczywiste uproszczenie momentami po prostu nudzi.Głównym wątkiem serialu są właśnie miłosne przygody króla oraz podejmowane pod wpływem miłosnych uniesień decyzje, które mają wpływ na sytuację w kraju oraz poza jego granicami.

Serial wspaniale ukazuje mechanizmy ludzkiego działania w momencie, kiedy walka o przetrwanie wymaga wyzbycia się wszelkich skrupułów. Ojcowie z dumą posyłający swoje córki do królewskiego łoża, żony zdradzające swoich mężów tylko w celu zdobycia materialnych korzyści, to tylko ułamek sekretnego, choć jakże prawdziwego życia dworu. I choć serial w wielu momentach nie pokrywa się z prawdą historyczną, warto go obejrzeć, choćby po to, aby choć w części poznać to “baśniowe życie królów i królowych”.

Dynastia Tudorów zdobyła cztery nominacje i dwie nagrody Emmy, dwie nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy serial obyczajowy i najlepszy aktor Jonathan Rhys-Meyers. Serial składa się z czterech serii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.