Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28566 miejsce

Dynia, popcorn i... kiszona kapusta czyli Halloween w Polsce

Kolejna "papka" kultury masowej, która do nas trafiła z zagranicy, rozwija się w najlepsze. Popierana przez media i producentów rozmaitych produktów, zwiększa tym samym ich dochody.

Od paru już lat, w wigilię Wszystkich Świętych, pojawiają się na ulicach dzieci w najrozmaitszych przebraniach. Zastanawia mnie jak co roku, po co? Najrozmaitsze święta w naszej kulturze zostały zapomniane. Jest to przykre, ponieważ tracimy swoją tożsamość na rzecz wszechogarniającej kultury masowej. Co najdziwniejsze, popierane jest to przez nauczycieli, którzy już najmłodszym dzieciom na zajęciach każą robić najrozmaitsze "straszne" figurki, zawieszki.

Wydaje mi się to troszeczkę nie na miejscu. Być może to moje przewrażliwienie, może jednak bardziej odpowiednim byłoby wrócenie do zapomnianej w większości tradycji Dziadów. Taka odpowiedź na popkulturowy Halloween, który tak naprawdę ze staroceltyckim obrzędem nie ma wiele wspólnego. Zdaję sobie sprawę, że konsumpcjonizm pewnie i to święto by zniszczył, tak samo jak zrobił to ze wszystkimi innymi. Zbliżające się "Wszystkich Świętych" jest tego doskonałym przykładem. W teorii, to uroczystość zadumy, jednak w praktyce - walka o klienta. W walce tej dochodzi niejednokrotnie do bitwy między paniami sprzedającymi kwiaty. Mało tego, byłem kiedyś świadkiem sytuacji, w której taka pani, nie mając już kwiatów, zabrała z grobu jakąś wiązankę. Chciała ją sprzedać.

Odszedłem jednak od tematu. Czy więc powinniśmy jednak przyjmować wszystko, co oferuje nam Zachód? Czy tracimy coś z tożsamości narodowej, gubiąc takie obrzędy jak Dziady czy też Noc Kupały? Obawiam się, że tak. Stajemy się z roku na rok, coraz "bardziej" globalną wioską. Jednak czy nie żal będzie kiedyś, gdy nasz wnuk zapyta: "Kim byli Polacy?".
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mnie zastanawia kiedy właściwie Halloween trafił do Polski? Stało się to tak chyba powoli, że prawi nie dostrzegalnie. Zdaje mi się (choć może się mylę), że zaczęły to wprowadzać reklamy, po tym kina ( gdzie w repertuarze w ten dzień zaczęły się pojawiać maratony horrorów). Za parę lat przypuszczam, że stanie się powszechne (mam nadzieję, że się mylę). Tak na marginesie uważam że jeśli chodzi o Halloween w Polsce to powinien bywać często (ale tylko kapela Halloween, nie zaś święto)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mi się podoba zakończenie tego artykułu. Są tu zawarte bardzo dobre pytania stawiane przez młodego człowieka.
Polecam lekturę innego artykułu...
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.