Facebook Google+ Twitter

Dynia zamiast głowy

Liczba Polaków, którzy chcą skorzystać z pomocy egzorcystów, rośnie tak szybko, że zaniepokoiła biskupów - donosi "Rzeczpospolita". Lawinowo przybywa w Polsce egzorcystów.

Halloween / Fot. Piotr GrawiatW ciągu 15 lat ich liczba wzrosła z czterech aż do 120. W Europie więcej egzorcystów pracuje tylko we Włoszech. Do egzorcystów w całej Polsce puka coraz więcej osób. Zauważyli to także biskupi. W sierpniu o posłudze egzorcysty rozmawiali na zebraniu na Jasnej Górze. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", hierarchowie chcą uregulować pracę egzorcystów i opracować dla nich specjalny regulamin.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że egzorcyzmy, to obrzędy mające na celu usunięcie domniemanego wpływu Szatana. Obrzędy takie nie różnią się praktycznie niczym od guseł, magicznych zaklęć, czy też wywoływania duchów. Zabobony i prastare ludzkie tradycje, do których należy także zwyczaj Halloween tylko, że akurat ten zwyczaj cholernie nie pasuje Kościołowi Katolickiemu. I nie byłoby w tym także nic dziwnego, bo to właśnie z tego powodu Kościół przeniósł uroczystość Wszystkich Świętych z miesiąca maja - na 1 listopada, gdyby nie było wiadomo że, Kościelne święta wywodzą się w przeważającej mierze z guseł i zabobonów pogańskich, tylko jakoś nikt się tym nie przejmuje.

A żeby było żałośniej, to do dyskusji mającej na celu obrzydzenie Halloween całemu narodowi włączył się nawet minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski mówiąc: „Komercyjne przedsięwzięcie (Halloween) nie może być traktowane jak prawdziwe święto. Powinniśmy dbać o własne święta i rozwijać tak, by były adekwatne do zmieniającego się otoczenia. Przejmowanie obcych wzorów traktowałbym z dużym sceptycyzmem i ostrożnością”.

Muszę się przyznać, że kilka razy przecierałem oczy ze zdumienia czytając słowa ministra, który jest członkiem rządu mającego w tej chwili (delikatnie mówiąc) złą passę i w związku z tym mnóstwo spraw na głowie, ważniejszych od zwalczania pogańskich obyczajów. Jeżeli jednak pan minister uważa, że powinien, bo jak twierdzi, Halloween jest wydarzeniem komercyjnym, to powinien się dość mocno puknąć … w swoją dynię ! Mam nadzieję, że wtedy szare komórki się trochę rozjaśnią i pan minister przypomni sobie, jakże bardzo komercyjnym jest Święto Bożego narodzenia, którego kampania handlowa właśnie się zaczyna. Może panu ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomną się obrazy z hucznie i jakże komercyjnie obchodzonej Komunii Św, czy też Bierzmowania z „oczywistym” obowiązkiem obdarowywania kosztownymi prezentami dzieci.

Moim zdaniem, potrzebna jest natychmiast komisja parlamentarna, która zatrudni parę profesorów ekspertów (najlepiej z USA, i polskiego pochodzenia) którzy zbadają, opracują i przedstawią raport, o wyższości polskich zabobonów, egzorcyzmów i obyczajów nad tymi z importu. O wynik jestem spokojny, bo nasz rząd, razem z kościołem Katolickim dobrze wiedzą, co i jak świętować powinien polski obywatel.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ekstra dynia !!! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.