Facebook Google+ Twitter

Dyplomacja na światowym poziomie

Najwybitniejsza książka Henry'ego Kissingera - "Dyplomacja" ponownie ujrzała światło dzienne. Jest to bezsprzecznie jedna z najlepszych syntez historii powszechnej od XVII wieku aż do lat 90. XX wieku.

 / Fot. Okładka książkiHenry Kissinger to postać znana wszystkim, którzy choć trochę zetknęli się z historią nowoczesną świata. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, człowiek Roku 1972 według Time'a, sekretarz stanu USA oraz doradca prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego to tylko wycinek z osiągnięć tego wybitnego Amerykanina urodzonego w niemieckim mieście Fürth. Każda jego publikacja spotyka się z natychmiastową uwagą mediów oraz najlepszych historyków świata, a jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy. W Polsce ukazały się niestety tylko dwa dzieła Kissingera - "Kryzys: Anatomia dwóch kryzysów" oraz "Dyplomacja", pierwszy raz w 1996 r. Wydawnictwo "Libertas Philip Willson" postanowiło wypuścić na rynek odmłodzone wydanie tej, jakże ważnej dla każdego historyka, pozycji.

Kissinger w swoim opus magnum szczegółowo i skrupulatnie opisuje najdrobniejsze zagadnienia światowej polityki od czasów Wilhelma Orańskiego, aż do postępowania Ronalda Regana i zakończenia wojny w Wietnamie. Sam jako dyplomata - praktyk portretuje obrazy wodzów tego świata i negocjacji prowadzonych pomiędzy nimi tak, aby sam czytelnik odniósł wrażenie, że przysłuchuje się rozmowom Churchilla lub Eisenhowera. W "Dyplomacji" łatwo wyczuć przekonanie Kissingera co do słuszności Realpolitik, czyli polityki siły i kalkulacji narodowych interesów prowadzonej bez uwzględnienia czynników moralnych. Dzięki temu czytelnik postawiony jest wobec suchych faktów, które dają bazę do wyrobienia własnej opinii nad słusznością podjętych działań militarnych.

"Dyplomacja" to zdecydowanie najlepsze kompendium wydarzeń na arenie światowej od XVII w. Napisana lekko, a zarazem posiadającą niezbędną ilość faktów by czytelnik po zamknięciu książki miał pełen obraz zmian, które zmieniły dzisiejszy świat. Pozycja obowiązkowa na półce każdego fana historii współczesnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kissinger to łajdak tak samo jak Brzeziński. Za polityką i retoryką wojenną USA stoi właśnie tych dwóch panów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.