Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9603 miejsce

Dyplomanci łódzkiej uczelni w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątkowy wieczór, 9 grudnia 2016 roku, w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury otworzono 207. wystawę w historii tej placówki - "Dyplomy" absolwentów Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Andrzej Łada i Sergiusz Sachno od kilku lat prezentują osiągnięcia studentów Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. / Fot. Krzysztof KrzakWspółpraca Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury i Fotoklubu "Galeria" prowadzonych przez Andrzeja Ładę i Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi trwa od 2007 roku. Wyraża się ona przede wszystkim w tym, że w ostrowieckiej placówce wystawienniczej prezentowany jest dorobek zarówno studentów, jak i wykładowców łódzkiej uczelni, wśród których byli m.in. Piotr Komorowski, Mirosław Araszewki i Sergiusz Sachno. Niewykluczone, że w najbliższym czasie część członków Fotoklubu "Galeria" uda się do Łodzi, gdzie odbędą wspólne warsztaty twórcze. Zanim jednak do tego dojdzie w Galerii Fotografii MCK można oglądać (z powodów technicznych) fragmenty niektórych dyplomów zrealizowanych i obronionych w łódzkiej WSSiP zrealizowanych pod opieką profesorów: Mirosława Araszewskiego i Sergiusza Sachno. Autorami prac są: Michał Awin, Marta Bugaj, Mikołaj Guz, Adam Grzybowski, Aleksandra Korszuń,Łódzcy dyplomanci WSSiP: Julia India Pursa, Cezary Rebech, Tomasz Truszkowski i Tomasz Pawelec. / Fot. Krzysztof Krzak Tomasz Pawelec, Julia India Pursa, Cezary Rebech, Tomasz Truszkowski i Grzegorz Wysogórski. To, co łączy prace wszystkich tych twórców, to obecność na ich fotografiach ludzi. W bardzo różnych, czasami naturalistycznych, kiedy indziej wysublimowanych, wykreowanych sytuacjach. Mamy tu portrety reklamowe, jak w glamourowych sesjach fotograficznych (prace Cezarego Rebecha i Michała Awina), zdjęcia quasi reportażowe Grzegorza Wysogórskiego i Mikołaja Guza czy "portrety podwójne" Julii Indii Pursy i Tomasza Pawelca.

Praca Tomasza Pawelca. / Fot. Krzysztof KrzakMimo tej pozornej monotematyczności prac dyplomowych absolwentów łódzkiej uczelni z całą pewnością nie można o wystawie "Dyplomy" powiedzieć, że jest ona nudna i monotonna. Każdy bowiem z młodych artystów znalazł swój sposób na przedstawienie tematu "człowiek". Najbardziej oryginalne pod względem formalnym wydają się prace Tomasza Truszkowskiego, który przedstawia fotografie inscenizowane inspirowane twórczością epicką Sławomira Mrożka (odpowiednie fragmenty zwizualizowane - bynajmniej nie w skali 1:1 - przez fotografika znajdują się w rogach jego zdjęć). Do dłuższego namysłu zmuszają fotografie Tomasza Pawelca, których motywem przewodnim jest... plaster. To on jestPrzed pracami Julii Indii Pursy. / Fot. Krzysztof Krzak zaczynem mnogości interpretacji fotogramów. To z pewnością artyści, których karierę twórczą warto obserwować. Ale pewnie nie tylko ci dwaj, skoro - jak zapewniał podczas wernisażu w ostrowieckiej Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury Sergiusz Sachno - wielu z tej grupy już podczas studiów nawiązało współpracę z agencjami fotograficznymi i reklamowymi. To także dowód na to, że nie zmarnowali oni pięciu lat studiów i wykorzystali szanse, które stworzyło im obcowanie na co dzień z mistrzami w fotograficznym fachu.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.