Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyplomanci łódzkiej uczelni w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Andrzej Łada i Sergiusz Sachno od kilku lat prezentują osiągnięcia studentów Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Andrzej Łada i Sergiusz Sachno od kilku lat prezentują osiągnięcia studentów Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Krzysztof Krzak
W piątkowy wieczór, 9 grudnia 2016 roku, w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury otworzono 207. wystawę w historii tej placówki - "Dyplomy" absolwentów Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.

Współpraca Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury i Fotoklubu "Galeria" prowadzonych przez Andrzeja Ładę i WyższejSzkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi trwa od 2007 roku. Wyraża się ona przede wszystkim w tym, że w ostrowieckiej placówce wystawienniczej prezentowany jest dorobek zarówno studentów, jak i wykładowców łódzkiej uczelni, wśród których byli m.in. Piotr Komorowski, Mirosław Araszewki i Sergiusz Sachno. Niewykluczone, że w najbliższym czasie część członków Fotoklubu "Galeria" uda się do Łodzi, gdzie odbędą wspólne warsztaty twórcze. Zanim jednak do tego dojdzie w Galerii Fotografii MCK można oglądać (z powodów technicznych) fragmenty niektórych dyplomów zrealizowanych i obronionych w łódzkiej WSSiP zrealizowanych pod opieką profesorów: Mirosława Araszewskiego i Sergiusza Sachno. Autorami prac są: Michał Awin, Marta Bugaj, Mikołaj Guz, Adam Grzybowski, Aleksandra Korszuń, Tomasz Pawelec, Julia India Pursa, Cezary Rebech, Tomasz Truszkowski i Grzegorz Wysogórski. To, co łączy prace wszystkich tych twórców, to obecność na ich fotografiach ludzi. W bardzo różnych, czasami naturalistycznych, kiedy indziej wysublimowanych, wykreowanych sytuacjach. Mamy tu portrety reklamowe, jak w glamourowych sesjach fotograficznych (prace Cezarego Rebecha i Michała Awina), zdjęcia quasi reportażowe Grzegorza Wysogórskiego i Mikołaja Guza czy "portrety podwójne" Julii Indii Pursy i Tomasza Pawelca.

Mimo tej pozornej monotematyczności prac dyplomowych absolwentów łódzkiej uczelni z całą pewnością nie można o wystawie "Dyplomy" powiedzieć, że jest ona nudna i monotonna. Każdy bowiem z młodych artystów znalazł swój sposób na przedstawienie tematu "człowiek". Najbardziej oryginalne pod względem formalnym wydają się prace Tomasza Truszkowskiego, który przedstawia fotografie inscenizowane inspirowane twórczością epicką Sławomira Mrożka (odpowiednie fragmenty zwizualizowane - bynajmniej nie w skali 1:1 - przez fotografika znajdują się w rogach jego zdjęć). Do dłuższego namysłu zmuszają fotografie Tomasza Pawelca, których motywem przewodnim jest... plaster. To on jest zaczynem mnogości interpretacji fotogramów. To z pewnością artyści, których karierę twórczą warto obserwować. Ale pewnie nie tylko ci dwaj, skoro - jak zapewniał podczas wernisażu w ostrowieckiej Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury Sergiusz Sachno - wielu z tej grupy już podczas studiów nawiązało współpracę z agencjami fotograficznymi i reklamowymi. To także dowód na to, że nie zmarnowali oni pięciu lat studiów i wykorzystali szanse, które stworzyło im obcowanie na co dzień z mistrzami w fotograficznym fachu.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto