Facebook Google+ Twitter

Dyplomy "Europejczyk Roku 2010" dla m.in. Środy, Bralczyka i Kalisza (opis)

Ks. Adam Boniecki, poseł SLD Ryszard Kalisz, prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Bożena Walter, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Środa oraz aktor Janusz Gajos otrzymali w środę w Warszawie dyplomy "Europejczyk Roku 2010".

Nagrody przyznała Fundacja Państwo Obywatelskie oraz redakcja miesięcznika "Monitor Unii Europejskiej".

Piotr Bajor z kapituły przyznającej dyplomy podkreślił, że nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach za wybitne zasługi dla dorobku kraju i Europy. Według niego "lista laureatów świadczy o tym, że honorowani dyplomem są tylko ludzie wybitni".

"Czuję się zaszczycona wyróżnieniem. Szkoda tylko, że nie zostałam Europejką roku, ponieważ Europa składa się nie tylko z mężczyzn. Odkąd pracuję społecznie czuję się w pełni częścią Europy. To dla mnie zaszczyt, że mogę wspierać ideę współbudowania tej wspólnoty" - powiedziała po otrzymaniu nagrody Środa.

W imieniu ks. Bonieckiego dyplom odebrał redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski: "Przekażę tylko pointę dziękczynnego listu ks. Bonieckiego, który miałem przeczytać: Fundacji Państwo Obywatelskie życzę owocnej działalności aż do dnia, w którym się okaże, że Europejczykiem są wszyscy Polacy".

Walter podkreśliła, że jest dumna z tego, że fundacja TVN zdobywa środki pomagając wszystkim, bez względu na wiek. Jak podkreśliła, jest jakieś sprzężenie zwrotne w tym, że działając w służbie innym, została uhonorowana tą nagrodą.

Również Kalisz powiedział, że uhonorowanie dyplomem jest dla niego szczególne. "W tym roku zostałem wyrzucony z zarządu mojej partii oraz dostałem tytuł +Europejczyk Roku 2010+. Wyróżnienie to przekonuje mnie, że rok 2010 był dla mnie dobrym" - podkreślił.

Na początku października ubiegłego roku Kalisz, jako jedyny z członków władz Sojuszu, nie otrzymał wotum zaufania od delegatów konwencji krajowej partii.

Nagroda "Europejczyk Roku" przyznawana jest w kilku kategoriach. Za 2010 roku w kategorii polityk otrzymał ją Ryszard Kalisz; w kategorii nauczyciel - językoznawca prof. Jerzy Bralczyk; w kategorii uczony - filozof etyk prof. Magdalena Środa, człowiek kultury - Janusz Gajos; dziennikarz - były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki; społecznik - Bożena Walter; gospodarz gminy, miasta, regionu - prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz starosta w powiecie pleszewskim Michał Karalus. "Europejczykiem Roku" w kategorii przedsiębiorca został właściciel firmy produkującej okna dachowe Ryszard Florek.

Dyplom przyznawany jest od sześciu lat. Wcześniej wyróżnieni nim zostali m.in. prof. Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, Jurek Owsiak, Tomasz Lis, Krystyna Janda, Monika Olejnik, Anna Dymna, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jerzy Stuhr, Aleksander Smolar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.