Facebook Google+ Twitter

Dyrektor WHO do spraw AIDS kandydatem na prezesa Banku Światowego

Najmocniejszym z kandydatów na prezesa Banku Światowego jest nominowany przez amerykańskiego prezydenta Jim Yong Kim. Barack Obama motywuje swoją nominację potrzebą profesjonalnego zaangażowania w rozwój Banku Światowego.

Jim Yong Kim - prezes Darthmouth College / Fot. National Institue of Health web site/Wikipedia/public domainW piątek, Bank Światowy potwierdził przyjęcie trzech kandydatur na stanowisko prezesa tej instytucji. Amerykański prezydent Barack Obama nominował Jim Yong Kima, prezesa Darthmouth College w New Hampshire. Wcześniej nic nie wskazywało na to, że Kim będzie potencjalnym kandydatem. Urodził się w Korei Południowej i przybył do Stanów Zjednoczonych w wieku 5 lat. Jest doktorem po Harvardzie oraz dyrektorem departamentu do spraw HIV/AIDS przy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Siedziby Banku Światowego w Waszyngtonie. / Fot. Shiny Things/Wikipedia/Creative Commons 2.0 Amerykanie pozostają konsekwentni w przyznawaniu najwyższych stanowisk w Banku Światowym swoim obywatelom. Jest tak od 1944 roku, kiedy to założono tę instytucję. Podobnej tradycji dochowują Europejczycy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, nie obsadzając posad osobami spoza kontynentu.

Kolejnym z trójki kandydatów jest Jose Antonio Ocampo, były minister finansów Kolumbii, a obecnie profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Nominowany przez Brazylię za reprezentowanie interesów krajów Ameryki Łacińskiej.

Trzecim kandydatem jest nigeryjski minister finansów Ngozi Okonjo-Iweala, który pracował na stanowisku dyrektorskim w Banku Światowym w ostatnich latach.

Dotychczasowy prezes Banku Światowego Robert Zoellick oficjalnie nosi się od lutego z zamiarem ustąpienia z zajmowanego stanowiska. Kandydat, który zostanie wybrany zostanie ogłoszony 20 kwietnia. Decyzja pozostaje w gestii 25-osobowego zarządu Banku Światowego.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.