Facebook Google+ Twitter

Dyskretny urok prostoty

Największą zaletą "Chłopca na galopującym koniu" jest opowiedziana w filmie historia. Prosta i prawdziwa.

Opakowanie DVD filmu / Fot. materiały prasoweJerzy jest pisarzem. Razem z rodziną mieszka na wsi. Mężycznę poznajemy w nienajlepszym dla niego okresie. Przeżywa kryzys twórczy, nie potrafi porozumieć się z żoną. Na domiar złego okazuję się, że jego syn jest chory. Tylko operacja może chłopcu pomóc. Wykonać mogą ją lekarze w mieście. Jerzy wraz z synem rozpoczyna więc podróż, która przyniesie zmiany w życiu jego i jemu najbliższych.

Dawno już nie widziałem filmu tak ascetycznego w formie i opowiadającego tak prostą historię. Przy czym nie jest to w żadnym wypadku zarzut, wręcz przeciwnie. Karmiony latającymi spodkami, strzałami karabinów maszynowych, bogatymi dekoracjami, willami z basenami, drogimi samochodami bijącymi prędkość dźwięku - całym przepychem i bogactwem jakim raczy nas współczesne kino, z ogromnym zaskoczeniem, ale i pewną rozkoszą raczyłem się tym co zaserwował mi reżyser "Chłopca na galopującym koniu". Czarno-biały obraz - świetnie podkreślający nastrój panujący w filmie, jeden - powracający co jakiś czas - nieskomplikowany motyw muzyczny, uboga w szczegóły scenografia - drewniana chatka na uboczu, leśna droga, wiejska przychodnia. Wszystko to pasuje do siebie nawzajem i pozwala skupić się na historii bohaterów. Prostej, z życia wziętej, podobnej do tych przeżywanych przez nas na codzień.

W dialogach prożno szukać wzniosłych słów, retorycznych tyrad. Bohaterowie mówią niewiele, kolejne kwestie przychodzą im z trudem, dzięki czemu całość wydaje się o jeszcze bardziej autentyczna. Chwilami, oglądając bezradne grymasy Jerzego i jego żony, bezskutecznie próbujących wyrazić słowami uczucia wyraźnie widoczne na ich twarzach miałem wrażenie, że nie oglądam filmu, wręcz przeciwnie, że przez ukryta kamerę poglądam autentyczną rodzinę, że uczestniczę w prawdziwych wydarzeniach.

Bo ten film tak jak życie, momentami dłuży się niemiłosiernie i nudzi, a czasami nabiera takiego tempa, że trudno za nim nadążyć. I zupełnie jak życie - warto go doświadczyć.

Wiadomości24.pl są patronem wydania DVD filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.