Facebook Google+ Twitter

Dyskryminują niepełnosprawnych

W ogłoszeniach internetowych na portalach tablica.pl, gumtree.pl oraz innych, można poszukać ogłoszenia pracodawców poszukujących do pracy osoby niepełnosprawne.

Miejsce parkingowe osoby niepełnosprawnej / Fot. wikipedia.plWszystkie ogłoszenia pracodawców poszukujących są z drugą lub pierwszą grupą niepełnosprawności, czyli ze stopniem niepełnosprawności umiarkowanym lub znacznym. Osoby z trzecią grupą, czyli ze stopniem niepełnosprawności lekkim nie mają szans gdyż są dyskryminowane zgodnie z art. 18[3]a § 1 Kodeksu Pracy który mówi że „Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast § 2 mówi że „Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1”.
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne dyskryminują pracowników ze względu na dofinansowanie jakie otrzymują przy zatrudnianiu niepełnosprawnych.
Za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym firmy dostają w wysokości 2700 zł miesięcznie, w przypadku zatrudnienia osoby ze stopniem umiarkowanym 1500 zł miesięcznie, a ze stopniem lekkim 600 zł miesięcznie w przypadku zakładów pracy chronionej.
Jeżeli zakład jest z otwartego rynku, czyli nie jest zakładem pracy chronionej za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej ze stopniem znacznym dofinansowanie wynosi 1890 zł miesięcznie, ze stopniem umiarkowanym 1050 zł, a stopniem lekkim 420 zł miesięcznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.