Facebook Google+ Twitter

Dyskusja o patriotyzmie

Tekst Pana Rafała Gdaka zatytułowany „Wyzwanie tygodnia. Udowodnij, że patriotyzm (….)”, wyzwolił dyskusję. Jak to teraz jest z tym naszym patriotyzmem?

 / Fot. .Na początek sam tytuł „Wyzwanie tygodnia. Udowodnij, że patriotyzm (…)” nie bez powodu przytoczyłem w taki sposób, nie podoba mi się bowiem zbyt szerokie używanie na siłę angielskich słów. Taka nowomoda, jakby język polski nie był dostatecznie bogaty w zakresie wyrażania pewnych myśli i prezentowania różnych kwestii. Zanieczyszczamy go z własnej woli, do zastanowienia pozostawiam jak to zanieczyszczanie ojczystego języka wygląda w kontekście słowa patriotyzm.

Kolejna sprawa, uważam, że nie jest dobrze, jeżeli w zakresie patriotyzmu coś trzeba publicznie tak nieco nienaturalnie udowadniać. Jak byłem zdecydowanie młodszy, to wszystko wydawało się dość proste, zarówno patriotyzm, jak i kulturę w dużej mierze wynosiło się z domu. Już jako dzieci dogadywaliśmy się w zakresie podziwu dla bohaterów narodowych lub nie dogadywaliśmy się z takimi co na przykład twierdzili, że na wybrzeżu w 1970 roku nikt nie strzelał do robotników, niepodległość uzyskaliśmy nie w 1918 tylko w 1945 roku, a armia radziecka jest naszym najlepszym przyjacielem.

W czasach poprzedniego ustroju wielu nie musiało, a jednak narażało się, chcieli zmian, wyjścia żołnierzy radzieckich z naszego kraju i normalnego godnego życia. Zależało im na tym, aby Polska znowu była samodzielnym i w pełni niepodległym krajem. Można było w tym zakresie robić rzeczy duże, można było robić małe, ważne było, aby robić coś. Pomimo naprawdę poważnych zagrożeń demonstracje gromadziły dziesiątki tysięcy ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.