Facebook Google+ Twitter

Dyskusyjny Klub Książki w Mediatece Start-Meta

Z inicjatywy Instytutu Książki, w bielańskiej Mediatece Start-Meta, powstaje Dyskusyjny Klub Książki. Konkretna odpowiedź na wyniki badań czytelnictwa w Polsce.

Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową oraz TNS OBOP wynika smutna prawda nt. stanu czytelnictwa Polaków w 2010 r.

Raport z badań pokazuje, iż 56 proc. Polaków nie zajrzało w ostatnim roku do ani jednej książki (włączając książki kucharskie i słowniki). W grupie tej po żadną lekturę nie sięgnęło aż 20 proc. osób z wyższym wykształceniem. Jedynie 44 proc. badanych deklaruje jakikolwiek kontakt z książkami.

Tym bardziej więc, cieszy inicjatywa podjęta w bielańskiej Mediatece Start-Meta zmierzająca do stworzenia Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK).

DKK jest koncepcją Instytutu Książki, który poprzez współpracę z bibliotekami publicznymi pragnie popularyzować czytanie oraz umożliwiać spotkania z autorami i wspólne dyskusje.

„W świetle badań Biblioteki Publicznej oraz TNS OBOP nt. stanu czytelnictwa w Polsce, szczególnie ważna jest inicjatywa powstania DKK. Bardzo cieszy fakt nawiązania współpracy Mediateki Start-Meta z Instytutem Książki. Spotkania, planowo, mają odbywać się raz w miesiącu. Mam nadzieję, że zainicjujemy modę na czytanie na Bielanach” – komentuje Grzegorz Pietruczuk, zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany.

Do tej pory powstało w całej Polsce 440 Dyskusyjnych Klubów Książki, skupiających około 4 tysięcy osób. Funkcjonuje także około 70 klubów dziecięcych i młodzieżowych.
Do DKK może przystąpić każdy z czytelników bez względu na wiek i zainteresowania.

Według informacji Instytutu Książki, najchętniej omawiana jest proza polska. Klubowicze mają możliwość pisania recenzji – do tej pory powstało ich kilkaset – publikowanych na stronach internetowych Instytutu.

Od kwietnia zeszłego roku odbyło się w całej Polsce kilkadziesiąt spotkań z autorami. Miejmy nadzieję, że DKK w Mediatece Start-Meta będzie wybijającym się ośrodkiem w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ha! To u mnie! Dziękuję za informacje. Jadę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.