Facebook Google+ Twitter

"Dystrykt 9", czyli krewetki w krwawym sosie

Dawno nie oglądałem fabuły, która by tak boleśnie strącała widza z wyżyn zachwytu w otchłań druzgocącego rozczarowania.

 / Fot. Materiały promocyjne/ ITI Cinema„Dystrykt 9” rozpoczyna się bowiem jako arcydzieło odnowicielskie dla swojego gatunku, by po nieco ponad półgodzinie przepoczwarzyć się w tandetne filmidło klasy B, któremu pomóc nie są w stanie nawet pierwszorzędne efekty specjalne.

Już przedakcja, podana w reportażowym skrócie, zaskakuje całkowitym odwróceniem obiegowego schematu filmowej fantastyki. Nad południowoafrykański Johannesburg nadlatuje ogromny statek kosmiczny, wypadki jednak wcale nie toczą się według scenariusza rozpisanego przez klasyków z lat 50. i zrealizowanego choćby w popularnym „Dniu niepodległości”. Ziemi nie grozi inwazja, zaś obcy nie są zdolni do agresji. Kiedy po trzech miesiącach daremnego oczekiwania na kontakt żołnierze RPA dostają się na pokład olbrzyma, zastają tam nie krwiożerczych kolonizatorów, lecz ostatnich przedstawicieli cywilizacji, która z niewiadomych przyczyn uległa zagładzie. Uciekinierzy, całkowicie bezradni i wyczerpani, proszą o azyl na naszej planecie: w tej sytuacji przemoc nadejść może - w rzeczywiście nadchodzi - tylko ze strony ludzi.

Oto bowiem 28 lat później stosunki pomiędzy tubylcami a błyskawicznie rozrastającą się diasporą, odizolowaną w tytułowym getcie, stają się na tyle napięte, że przerażone groźbą krwawych zamieszek władze podejmują się akcji przymusowego przesiedlenia przybyszów do usytuowanego pośrodku pustyni obozu koncentracyjnego. Paradokumentalna relacja z tej operacji dopada nieprzygotowanego widza już niemal na samym początku i bezlitośnie wciska go w fotel. Niezwykle dynamiczna i agresywnie zmontowana stanowi najświetniejszą sekwencję filmu, sprawdzającą się nie tylko jako technicznie doskonałe widowisko. Twórcy bowiem gospodarują efektami FX z godną podziwu powściągliwością i rzeczą, która w inicjalnej półgodzinie zadziwia i niepokoi najbardziej, to uzyskane poprzez ów umiar złudzenie telewizyjnego hiperrealizmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.