Facebook Google+ Twitter

"Dystrykt 9" - nowa jakość SF

Kosmici wykorzystywani przez ludzi? Obcy, którym trzeba pomóc? Tak, to możliwe! I wcale nie mówimy o sequelu "E.T". Od piątku w kinach "Dystrykt 9".

 / Fot. Materiały promocyjneCzym jest Dystrykt 9? Gettem dla kosmitów. Gdzie się znajduje? W Johannesburgu. Dlaczego tam? Ponieważ właśnie nad tym miastem dwadzieścia lat temu zawisł statek Obcych. Nie tak spektakularny, jak ten z „Dnia Niepodległości” (1996), ale równie przerażający. Statek nie atakował, nie odlatywał, po prostu był. Media światowe poświęciły mu kolumny i czas antenowy. Wielu specjalistów poświęcało mu swoją uwagę, aż w końcu ciekawscy ludzie dostali się do wnętrza tajemniczego statku. Na miejscu zastali tysiące obcych. Łuskowatych, oślizgłych, dwunogich i okrutnie zmęczonych, zagłodzonych. Obraz nędzy i rozpaczy. Ludzie postanowili im pomóc. Pozwolili im osiedlić się na ziemi.

Jak po tej decyzji potoczyły się losy ludzkości, dowiedzieć się można z najnowszego filmu kojarzonego z Peterem Jacksonem, mimo iż jest on jedynie jego producentem. „Dystrykt 9” wyreżyserował Neil Blomkamp, 29-latek z RPA. Nastroje panujące w jego rodzinnej Afryce przygnębiająco realistycznie odbiły się na ludzkiej warstwie filmu. Ludzie boją się „krewetek”. Zamykają je w dzielnicy, gdzie zdane są na łaskę nigeryjskiej mafii wymieniającej tajemniczą broń na puszki kociej karmy - jedynego pożywienia, jakie kosmici akceptują. Wspomniani już „specjaliści” mówią otwarcie, że nikt na Ziemi nie chce odsyłać kosmitów do ich domów, przynajmniej dopóki naukowcy nie zrozumieją, jak działa broń obcych, wyraźnie reagujaca jedynie na DNA przybyszów. Tymczasem w Johannesburgu dochodzi do serii protestów, otwartej manifestacji niechęci ludzi do obcych.

Dlatego władze miasta i całego kraju zostają zmuszone do przeniesienia kosmitów. Ze slumsów wprost do obozu koncentracyjnego. Akt najczystszego humanizmu pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Eksperymenty medyczne, masowe mordy, sadystyczni dowódcy operacji. Bogaty obraz ludzkiej nienawiści do istot inteligentniejszych od nas, jednak pozbawionych złych zamiarów. Jedyne, czego chcą, to wrócić do domu. Nie dowiadujemy się, gdzie ów dom jest. Od uroczego alieniątka usłyszymy jedynie, iż jest to planeta o wiele większa od Ziemi, posiadająca siedem księżyców.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.