Facebook Google+ Twitter

Dżem na koncercie dla Hospicjum Cordis

14 grudnia w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, grupa bluesowa Dżem zagra specjalny koncert, z którego dochód przeznaczony będzie na budowę Nowego Hospicjum Cordis.

Koncert Dżemu (styczeń 2007 - Katowice) - od lewej - Adam Otręba, Beno Otręba, Maciej Balcar / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/64/Beno.JPG/800px-Beno.JPGPoczątki działalności zespół Dżem datuje na początek lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy to bracia Otrębowie, Adam i Beno wraz z Pawłem Bergerem i Aleksandrem Wojtasiakiem rozpoczęli muzyczną przygodę. Na ich początkową działalność składały się występy w klubach, czy też domach kultury. Przełomem w historii zespołu był występ na festiwalu Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w 1980 roku, gdzie uznano muzyków za największe odkrycie. Po tym wydarzeniu grupa zaczęła uczestniczyć w coraz to nowych koncertach: Rawa Blues, Rock Na Wyspie, Rokowisko. W roku 1985 wydali swój pierwszy album, zatytułowany "Cegła".

Pomimo iż przez zespół, poza wyżej wspomnianymi muzykami, przewinęli się Józef Adamiec, Leszek Faliński czy Wojciech Grabiński, to najbardziej charakterystyczną postacią wśród wszystkich pozostaje Ryszard Riedel. Wokalista o specyficznym głosie, kompozytor wielu utworów, był zarazem osobowością dość kontrowersyjną. Znany był ze swych skłonności do zażywania narkotyków, co zmuszało nierzadko członków Dżemu do angażowania w roli solisty innych muzyków, jak chociażby Ireneusza Dudka czy Tadeusza Nalepy. Z muzykami Dżemu współpracowały także panie, Małgorzata Ostrowska i Martyna Jakubowicz. Rysiek Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku.

 / Fot. Plakat imprezyPoczątkowo miejsce po wokaliście zajął Jacek Dewódzki, a następnie Maciej Balcar, prowadzący wokal do chwili obecnej. 27 stycznia 2005 roku, pod Jaworznem, w samochód powracających z koncertu muzyków uderzył inny pojazd. Skutkiem tej kolizji były kontuzje wszystkich członków Dżemu, a najdotkliwsze Pawła Bergera, wskutek których zmarł. Obecnie na instrumentach klawiszowych gra Janusz Borzucki.

Nieobce Dżemowi są także występy z orkiestrami symfonicznymi, które miały miejsce dwukrotnie na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. Z pierwszego koncertu pochodzi album "Dżem w operze". Gościnnie z muzykami koncertuje syn Ryszarda Riedla, Sebastian.

Należy wspomnieć, iż jest to kolejna akcja charytatywna grupy; poprzednie prowadzone były na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną, a także dla dzieci chorych na rzadką chorobę przemiany materii, mukopolisacharydozę.

Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na budowę Nowego Domu Hospicjum Cordis.
Więcej o Hospicjum Cordis na jego stronie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Racja!
Jak w Zabrzu , to ))... ... Kajś ty dziołcho łoczy miała, co ten gizd takiego mioł
Żeś akurat go wybrała - co ci doł, co ci doł...
http://www.youtube.com/watch?v=mI5BE0g3o30

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

bez Ryśka to już nie jest Dżem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.