Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7304 miejsce

"Dziadek do orzechów" Czajkowskiego od lat 5 do 105 w Krakowie

Piękna, efektowna muzyka Czajkowskiego w "Dziadku do orzechów" stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów baletu. Choreograf i realizator Emil Wesołowski, zaprasza na premierową inscenizację baletu w Operze Krakowskiej.

Konferencja prasowa 10 XII 2013 spektaklu "Dziadek do orzechów" to jeden z największych hitów operowych, swoisty samograj, który będziemy mogli obejrzeć po raz kolejny. Tym razem w Krakowie. Spektakl jest sceniczną opowieścią, opartą na baśni o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisanej w 1816 r. przez niemieckiego poetę, pisarza, muzyka i malarza E.T.A. Hoffmanna. Historia o dziewczynce Klarze (gra ją w spektaklu krakowskim Mizuki Kurosawa), która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie, może zawsze liczyć na komplety widzów.

Reż. i choreograf Emil Wesołowski w krakowskiej operze, 10 XII 2013 / Fot. Wiesław Adamik Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf, od 30 lat związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową przenosi "Dziadka do orzechów" do Opery Krakowskiej. Na konferencji prasowej poświęconej premierze, dyrektor sceny Bogusław Nowak, poinformował o przygotowaniach do spektaklu i przedstawił jego twórców.Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, baśniową scenografię stworzył Marek Grabowski, a Maria Balcerek wspólnie z pracowniami krawieckimi i modniarską przygotowała ponad dwieście kolorowych kostiumów. Z dziennikarzami spotkała się też, mówiąca doskonale po polsku, japońska tancerka Mizuki Kurosawa, która od lat 5 jest orientalną gwiazdą krakowskiej opery. Mizuki Kurosawa gra gł. rolę Klary w inscenizacji Tancerka baletowa z Japonii pojawiła się w zespole, gdy otwarto nowy gmach krakowskiej opery przy ulicy Lubicz. W jej repertuarze znajdują się partie operowe o tematach orientalnych w tym "Madame Butterfly".

Wystawa kostiumów w operze i 5-lecie nowego gmachu - antrakt 60-lecia


Kostiumy do oper Verdiego z Operze Krakowskiej, wystawa / Fot. Wiesław AdamikOpery i filharmonie w całej Polsce podsumowują rok 200-lecia urodzin Verdiego. Krakowska opera dołączyła do obchodów od wiosny br. m. in. tak mocnymi akcentami jak inscenizacja "Trubadura" tego artysty w reż. Laco Adamika, wielka gala operowa, konkursy, a na zakończenie cyklu imprez w grudniu br. m. in. eksponuje wystawę kostiumów, rysunków i plakatów (z kolekcji Krzysztofa Dydo) do inscenizacji tego właśnie twórcy.
Koncert na pięciolecie / Fot. Opera Krakowska
15 grudnia br. o godz. 18.30 koncertem na 5-lecie nowego gmachu Kraków wkroczy w czas jubileuszy.W piątą rocznicę otwarcia nowego gmachu Opery Krakowskiej odbędzie się koncert, poświęcony życiu i działalności instytucji w sezonach, spędzonych przez zespół pod własnym dachem. W tę podróż wspomnień i podsumowań zabiorą Państwa soliści, balet, chór, chór dziecięcy i orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.Dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak i ekipa telewizyjna / Fot. Wiesław Adamik

Afisz spektalu / Fot. Opera KrakowskaW programie koncertu przewidziano arie i duety z „Ariadny na Naxos”, „Barona cygańskiego”, „Carmen”, „Carmina Burana”, „Damy pikowej”, „Eugeniusza Oniegina”, „Halki”, „Madame Butterfly”, „Napoju miłosnego”, „Nabucco”, „Orfeusza i Eurydyki”, „Trubadura”, „Turandot”, „Traviaty”, „Wesela Figara” oraz „Małego lorda” i „Podróży zimowej”. Kierownictwo artystyczne koncertu obejmie: Bogusław Nowak, Tomasz Tokarczyk, Zygmunt Magiera, Elena Korpusenko, Bożena Pędziwiatr i Dariusz Pawelec. 31 grudnia w operze jest muzyczny Sylwester.Przed nowym gmachem Opery Krakowksiej / Fot. archiwum Opery Krakowskiej

Warto wiedzieć, że podczas ostatnich pięciu lat spotkaliśmy się w krakowskiej operze na spektaklach około 800 razy, a odwiedziło blisko 500 tys. widzów. 60-lecie działalności krakowskiej opery rozpocznie się latem 2014 roku festiwalem operowym, a w październiku świętować będziemy 60-lecie pierwszego spektaklu "Rigoletta".[/i]

Bilety na "Dziadka do orzechów" wyprzedane!


Premiera "Dziadka do orzechów" już w sobotę 21 grudnia 2013 roku w gmachu przy ul. Lubicz 48 w Krakowie i nie tylko na premierę, ale na kolejne spektakle: 22, 28, 29 grudnia 2013 r., 9, 10, 12 stycznia 2014 r. w stu procentach sprzedano bilety.

Warto spróbować kupić bilety z tzw. zwrotów czyli niewykorzystanych rezerwacji dokładnie na miesiąc przed danym spektaklem. (W repertuarze jest kilkanaście oper: podaję te, które są "sprzedane" i są w drugiej połowie stycznia w repertuarze od 12 stycznia 2014: Dziadek do orzechów, Zemsta Nietoperza (17,18, 19 I 2014), Baron Cygański (25,28,31 I). W DRUGIEJ POŁOWIE STYCZNIA PREMIERA CENTRAL PARK WOODY ALLENA ( są jeszcze bilety).

Repertuar bieżący:
http://www.opera.krakow.pl/

Wystawa kostiumów z oper Verdiego w Operze Krakowskiej, grudzień / Fot. Wiesław AdamikGmach opery krakowskiej, 10 grudnia 2013 r. / Fot. Wiesław AdamikGrudniowy widok w Krakowie na Hotel Europejski / Fot. Wiesław AdamikOpera Krakowska - dyr. Bogusław Nowak, reż. Emil Wesołowski, tancerka Mizuki Kurosawa / Fot. Wiesław AdamikKonferencja Dziadka do orzechów w Operze Krakowskiej / Fot. Wiesław AdamikZ lewej Mizuki Kurosawa w balecie "Kopciuszek" w Operze Krakowskiej, 2010 / Fot. Krakowska Witryna  Fotograficzna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.