Facebook Google+ Twitter

''Dziady'' - marsz pamięci przodków w Mińsku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-01 21:20

Białoruska opozycja zorganizowała dziś w Mińsku tradycyjny marsz pamięci o przodkach nazywany „Dziadami".

Choć władze białoruskiej stolicy wyraziły zgodę na przeprowadzenie akcji to milicja uniemożliwiła opozycjonistom zorganizowanie wiecu na cmentarzu w Kuropatach, w miejscu gdzie w czasach stalinowskich masowo rozstrzeliwano „wrogów Związku Radzieckiego". W marszu ulicami Mińska wzięło udział ponad tysiąc zwolenników opozycji.

Opozycjoniści nieśli, zakazane przez władze, biało - czerwono - białe flagi oraz transparenty z napisami: „Nie dla politycznego terroru". Uwagę przechodniów zwracał olbrzymich rozmiarów plakat na którym przedstawiono Józefa Stalina i funkcjonariusza NKWD strzelających w tył głowy zakutemu w kajdany mężczyźnie oraz Aleksander Łukaszenka i funkcjonariusz OMON-u bijący pałką demonstranta.

Pochód opozycjonistów był obserwowany przez milicjantów i filmowany przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Na cmentarzu w Kuropatach gdzie znajdują się zbiorowe mogiły ofiar stalinowskich represji opozycjoniści chcieli zorganizować wiec, ale funkcjonariusze milicji nie pozwolili na włączenie aparatury nagłaśniającej.

Tradycyjne marsze opozycji nazywane „Dziadami" organizowane są na Białorusi od 1988. Wtedy po raz pierwszy Białorusini otwarcie wystąpili przeciwko komunizmowi i przynależności do Związku Radzieckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.