Facebook Google+ Twitter

Dziady polityczne! Ile jeszcze części przed nami?

Już nie myślę inaczej o politykach w Polsce, jak o dziadach. Nowy termin – polityczne dziady, byłby jak najbardziej adekwatny. Rządzą nami od 18 lat polityczni emeryci. Opłacamy ich emerytury spędzane na służbowych spotkaniach i wyjazdach.

Euforia po czerwcu 1989 r. szybko zgasła. Społeczeństwo opanowywało narastające poczucie rozczarowania. Zawiedliśmy się na opcji postsolidarnościowej, która okazała się skłócona i chwilami niemal niezdolna do rządzenia. Do władzy, tym razem już w demokratycznych wyborach, powrócili jeszcze niedawno znienawidzeni komuniści, tyle że z przedrostkiem „post-”. I to powrócili dwa razy, a niewykluczone, że i spróbują po raz trzeci, tym razem pod wodzą Jaśnie Objawionego Lidera Aleksandra Kwaśniewskiego. PZPR-bis-bis-bis.

Kolejne rządy prawicy znów rozczarowują. Choć koalicja PiS-Samoobrona-LPR ma stabilną większość, nie wykorzystuje idealnego wręcz momentu, żeby przeprowadzić konieczne, acz trudne reformy, ani tym bardziej żeby zmienić styl rządzenia krajem, z hałaśliwego politykierstwa na cichą, lecz wytężoną pracę. Zamiast tego upolitycznia naszą codzienność. Dlaczego? Bo są to, podobnie jak ich poprzednicy, dziady, które nie chcą prawdziwych zmian mogących przecież zdemolować moszczone przez ostatnie dwa lata gniazdka działaczy. A wciąż są jeszcze gniazdka, w których nie ma żadnych naszych ptaszków! Tyle jest jeszcze do zrobie... o, przepraszam, do zagnieżdżenia.

Już nawet nie można być pewnym, że prezydent, który sprawuje urząd przez dwie kadencje nie zniży się następnie do kierowania partią. Ale nie jest to zabronione, a przecież pozostaje dom do spłacenia... No to dawaj: Olek, Jurek, Leszek, Krzysiek, a może nawet Józek (jak te słowa wypowiadane po pijaku pójdą w zapomnienie) – razem obronimy demokrację i znowu będziemy się mogli odurzać smakiem władzy! Do boju, towarzysze!

Mamy 2007 r., za dwa lata nowe wybory parlamentarne. Nie miejmy złudzeń: będzie się grać pod publiczkę, stosować tanie chwyty i manipulacje. Jedni będą dalej walczyć z układem, inni bronić praw człowieka. Polityczne dziady z jednej i drugiej strony zrobią wszystko, żeby nikt z nas nie pomyślał przypadkiem, że ktoś mógłby ich zastąpić, oprócz wytresowanych w serwilizmie młodzieżówek.

Jeszcze trochę musimy poczekać na pozytywnych radykałów. Przypomnę, jak definiuje pojęcie radykalizmu słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego: „kierunek polityczny, którego program domaga się głębokich reform w prawach, instytucjach i metodach działania rządu, jednak bez naruszania podstaw ustroju (kapitalistycznego)”.

Kim są pozytywni radykałowie? To ludzie młodzi, nieskażeni zetknięciem z Peerelem, którzy mają teraz po dwadzieścia lat, a za kilkanaście lat będą rządzić w tym kraju. To zwłaszcza ci, którzy teraz wyjeżdżają za granicę. Oby tylko gospodarka miała się u nas w kraju coraz lepiej, wtedy oni wrócą z cennym bagażem doświadczeń, jak jest w krajach, w których jest normalnie. I będą chcieli tak działać, żeby i w Polsce było podobnie. Już nie będziemy musieli wybierać między aparatczykami, genetycznymi patriotami a cieniasami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ile jeszcze części przed nami? To niekończąca się opowieść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam tylko dziwne, wrażenie, że te przyszłe elity polityczne będą równie skażone co i te. Ot taka kolej rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.06.2007 22:42

Nie napisałeś nic nowego ;) Ale bardzo mi się podoba (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Adamie! Czekamy więc na kreatywnych udaczników. Wyplenimy chwasty! Nie mam nic przeciwko rytmowi alleluja. Byle z duchem czasu.

Podpisuję się pod komentarzem upierzonego Roberta

Komentarz został ukrytyrozwiń

" ..... a za kilkanaście lat będą rządzić w tym kraju. To zwłaszcza ci, którzy teraz wyjeżdżają za granicę. "
Oby przeważyli ilościowo i jakościowo tych którzy z buzią w ciup i rękami w małdrzyk pląsaja pod w rytmie alleluja, a nad których "wychowaniem" czuwają rydzykowi instruktorzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.