Facebook Google+ Twitter

Działacze PRL chcą mieć wyższe emerytury

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-18 15:30

Ponad 15 tysięcy osób, którym obniżono emerytury na podstawie tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej, złożyło odwołania do Zakładu Emerytalno Rentowego MSWiA.

Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że prawie 3,5 tysiąca odwołań przekazano już do Sądu Okręgowego w Warszawie. - W ciągu dwóch tygodni przekażemy resztę wniosków - powiedziała rzecznik MSWiA, Małgorzata Woźniak.

Woźniak poinformowała, że każde z odwołań rozpatrywane jest indywidualnie. Po ustosunkowaniu się ministerstwa sprawa przekazywana jest na drogę sądową. Do tej pory żaden z wniosków nie został rozpatrzony na korzyść osoby, której obniżono świadczenia emerytalne. O prawa byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL chce walczyć Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji. Prezes zarządu głównego SERP Zdzisław Czarnecki powiedział, że pod ustawę podlegają osoby, które z "ubeckim" aparatem represji nie miały nic wspólnego.

Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji podkreślił, że jego zdaniem IPN do "ubeków" zaliczył również pracowników UOP, techników policyjnych czy pracownice ambulatoriów. Prezes Czarnecki przypomniał też, że w wolnej Polsce osoby pozytywnie zweryfikowane i przyjęte do nowych służb miały zagwarantowane ustawą przywileje emerytalne.

Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji uważa, że obniżanie świadczeń emerytalnych osobom "o wątpliwej historycznie" przeszłości powinno się odbywać na drodze sądowej. - Odpowiedzialność zbiorowa jest niedopuszczalna - dodał prezes Czarnecki. Stowarzyszenie zapowiada, że równolegle z odwołaniami do sądów, sprawa obniżenia emerytur zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.