Facebook Google+ Twitter

Działacze samorządowi blokują konstytucyjne prawo Narodu !!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-09-01 20:47

Stałym dylematem rządzących i społeczeństwa jest konflikt interesów. Rządzący mają swoje interesy różne od potrzeb i oczekiwań podwładnych.

Racjonalnym rozwiązaniem tego dylematu jest ograniczenie polityków z pozycji panów i władców do roli usługodawców. Taki system zastosowali ponad 150 lat temu Szwajcarzy i z pozycji najbiedniejszego narodu w Europie awansowali do pozycji najbogatszego.

Z inicjatywy ambasady Szwajcarii w Polsce, wydawnictwo „Semper” opublikowało w 2011 roku polityczną propozycję nie do odrzucenia pod tytułem: „Szwajcarska demokracja modelem dla XXI wieku”. Na wstępie uprzedzono obiektywnie, że proponowany system polityczny to ciągle udoskonalany, trudny do zrozumienia labirynt politycznych instytucji i nie można go wprost adaptować. Wspaniała sytuacja ekonomiczna Szwajcarii i komfortowe warunki życia obywateli, pomimo braku bogactw naturalnych dowodzą, że proponowany system ma niekwestionowane zalety. Mamy pełne prawo skorzystać z oferty Szwajcarów. Art. 4 naszej Konstytucji mówi/nakazuje nam jednoznacznie:
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

Demokracji a w szczególności tej bezpośredniej nie można obywatelom wychowanym od zarania dziejów w poddaństwie odgórnie narzucić. Sprawowania władzy zwierzchniej obywatele na wstępie muszą próbować i nauczyć się na „płytkiej wodzie” tj. w małych ojczyznach np. w gminach. Taką szkołę zaliczyli Helweci. Stowarzyszenie Demokracja Bezpośrednia wyszło z inicjatywą uruchomienia takiej szkoły w naszej ojczyźnie. Na początku sierpnia 2014 wysłaliśmy ok. 3000 maili do wszystkich samorządów w kraju następujące zaproszenie http://www.demokracjabezposrednia.pl/node/1932 . Niestety - do końca sierpnia 2014 nie otrzymaliśmy ani jednej pozytywnej odpowiedzi.

Czy oznacza to, że nasza inicjatywa jest nieracjonalna? Czy nie ma szans na jej realizację? A może tylko obecnie urzędujący samorządowcy nie są zainteresowani nauką mieszkańców sprawowania władzy zwierzchniej nad nimi. Może oni odbierają jedynie wiadomości/zaproszenia/propozycje nadsyłane przez swoich wodzów a wszystkie inne uważają za spam. Zapraszamy do dyskusji. Przekonanych do potrzeby proponowanej nowelizacji ustawy o referendum lokalnym zapraszamy do Komitetu OIU.
(Zdzisław Gromada)

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.